Václav Jeřábek

Fotografické metamorfózy

12/12/2019 – 19/1/2020

Václav Jeřábek narozen roku 1955 ve Strakonicích. Od roku 1977 žiji v Písku.

Jsem absolventem Střední zahradnické školy v Mělníce. K fotografování jsem se dostal už v raném věku při vyvolávání snímků v černé komoře (koupelně) za svitu červené žárovky. Napřed to byly snímky spolužáků ze školních výletů. Pak přišla rodina a děti. Samozřejmě rodinné fotografie, děti při hře aj. Za nějaký čas to již nestačilo. Po navštívení fotokroužku při závodním klubu Jitex Písek jsem zde již jako člen zůstal. V prostředí mezi fotografy a nadšenci fotografie jsem nalezl místo se společnými zájmy. Byly to roky poznávání světa fotografie. V roce 1986 jsem dokončil školu Institut výtvarné fotografie SČF Praha. Nadále jsem pokračoval v kurzech (workshopech) s fotografickou tématikou. Můj zájem hlavně směřoval na téma krajina a její dynamika a na nalezené zátiší a jeho výpověď o lidech. Své práce jsem většinou prezentoval na společných výstavách fotokroužku a na společných fotosoutěžích, na kterých se účastnil klub. Obesílal jsem také svými pracemi regionální soutěže. Mé fotografie mohli shlédnout jak v Čechách, Slovensku, Německu, Rakousku i také v Austrálii.

Pak přišel útlum v mém fotografování způsobený jak vytížeností v práci, tak i veřejným děním. V té době vznikaly fotografie převážně dokumentární povahy. Po nějakém čase se mi zastesklo po fotografiích s tématikou. A byla tu digitální fotografie - další výzva. Tak znovu vstupuji do světa fotografie.

Nyní jsem členem skupiny fotografů TeriFoto Sokola Písek. Zaměření je stejné jako dříve krajina – portrét – makro – detail, příroda. Mám své vize a ty bych chtěl ještě uskutečnit. Podaří-li se mi to ještě?... to ukáže čas.

Samostatné výstavy
1985 Divadlo Fráni Šrámka Písek
1988 kino Vesmír České Budějovice
2018 Galerie Portyč Písek

Ostatní expozice

Novinky na Váš email