Kalendář akcí

září 2022

25/9
Neděle
19:0020:00

Moon Cabaret: Mr. Moon – velkolepý kabaret pod širým nebem

❗️❗️ Vzhledem k počasí přesouváme kabaret do sklepa Sladovny (vstup od řeky). Děkujeme za pochopení a těšíme se 🙂 ❗️❗️

Příběh skupiny vzniklé na cestách skze setkání, osobní tragédie a životní osudy. Kdo jsme? Muzikanti? Klauni ? básníci? Cestujeme už dvě století, připoutáni k sobě, vypravěči z jiných časů... Jedinečné kabaretní vystoupení v anglickém jazyce pod širým nebem.

Představení vytvořil v roce 2019 Moon Cabaret, divadelní odnož mezinárodního uměleckého kolektivu Snowapple. Cílem bylo vytvořit show, která se bude odehrávat na neobvyklých místech, osloví různorodá publika a spojí ty nejodvážnější a nejtalentovanější umělce.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
23/9
Pátek
16:0018:00

Vernisáž výstavy Továrna na utopii

Přijměte naše pozvání na vernisáž autorské interaktivní výstavy Továrna na utopii, která je tvořena šesti původními instalacemi šesti různých autorů. Ti se při své tvorbě inspirovali utopickými motivy v literárním díle Karla Čapka.

Vernisáž proběhne v pátek 23. září od 16 hodin.

Výstava vznikla v rámci výstavní činnosti Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
14/9
Středa
17:0018:00

LiStOVáNí: Když panda tančí (James Gould-Bourn)

Čekat pobavení od příběhu, kde hlavní hrdina ztratil milovanou ženu, jeho syn od té doby nepromluvil ani slovo, v práci dostal padáka a bez praxe nemůže dělat ani venčitele psů? Ano, nebojte! Začne totiž v parku tančit jako panda. A i když jeho vypelichaný kostým páchne jako zvratky a lidé si ho pletou s fretkou, začne se mu blýskat na lepší časy, když se dozví o soutěži talentů. Do parády si ho navíc vezme tanečnice u tyče. Podaří se Dannymu vyhrát hlavní cenu a získat zpět důvěru jediného syna, než mu zlotřilý domácí nechá zpřerážet kosti?

Účinkují: Lukáš Hejlík a Pavel Oubram

V roce 2020 vydalo nakladatelství Host v překladu Lucie Bregantové

Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.

Vstupenky jsou k dispozici zde nebo na recepci Sladovny.
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
9/9
Neděle
11/9
Neděle
18:0023:59

Cool v plotě

Třináctý ročník multižánrového festivalu jednoho umělce přivítá v Písku řadu tuzemských i zahraničních umělců. Celý program je k dispozici zde. Kromě koncertů na několika místech města je připravený i doprovodný program.
 
V sobotu 10. září od 14 hodin zavítá na nádvoří Sladovny Víťa Marčík mladší a jeho Divadlo Já to jsem! Všem dětem od 3 let zahrají Eliščiny pohádky, loutkový příběh o princezně, princi, skřítcích, draku a neopodstatněném strachu. Vstupné je dobrovolné, délka představení: 45 minut.
 
Chybět nebude ani Víťa Marčík starší který uvede v pátek v Balzám Café inscenaci pro dospělé s názvem Středověká mysteria.
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA

srpen 2022

6/8
Sobota

Jakou barvu má Písek?

Multikulturní festival hudby, poezie a zážitků.
Jakousi červenou nití, která se line celým programem a propojuje jej, jsou nejen barvy, ale i slavné písecké osobnosti, které město proslavily. Barevná zastavení s komentovanými prohlídkami nabídnou vybrané historické objekty, hudební program nebude chybět v Palackého sadech, stejně tak bohatý doprovodný program na mnoha dalších místech. Jedním z barevných zastavení je i Sladovna, která v rámci festivalu otevře jeho návštěvníkům dveře výstav Radek Pilař (917 hodin, zdarma) a Jak A jaK dál (100 Kč/osoba, nutná rezervace na webu). Celý program najdete zde.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
2/8
Úterý
16:0017:00

Vernisáž výstavy Marie Štindlové v Malé galerii

V rámci cyklu Umění žije! bude v Malé galerii písecké Sladovny vystavovat umělkyně Marie Štindlová.
 
Vernisáž výstavy s názvem Sutiny zní bzukotem včel proběhne v úterý 2. srpna 2022 od 16 hodin v Malé galerii Sladovny. Jedná se o výstavu o proměně, zániku a naději.
 
Výstava  Marie Štindlové je scénickou situací, kde se prolíná odcházení, či zánik, kterého se nemusíme bát, kde přichází proměna ruku v ruce s nadějí. "Květy, které rostou na ruinách planou nejpestřejšími barvami. I plošky holých nerostů se pod proudem světla rozzáří."
 
 Díla Marie Štindlové můžete v Malé galerii navštívit do 2. října 2022.
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA

červen 2022

28/6
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí: FAKE NEWS CHALLENGE

Doba covidová, válka na Ukrajině, konspirač teorie, hybridní válka! Média, politici, sociální sítě - ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? LiStOVáNí tak navazuje na úspěšnou adaptaci Ekonomie dobra a zla a přináší na jeviště opět další vysoce aktuální vědecko-naučný text, vtipnou, neotřelou scénickou formou.

Účinkují: Alan Novotný a Jiří Ressler.

V roce 2018 vydalo nakladatelství CPress / Albatrosmedia.

Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
 
Vstupenky jsou k dispozici zde nebo na recepci Sladovny.
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA

květen 2022

25/5
Středa
17:0018:00

LiStOVáNí: Vaříme z vody

Srdečně zveme na další LiStOVáNí do Sladovny! Lukáš Hejlík a Alan Novotný se vrací na své věrné scény s cooking show U nás v Evropě, knihou Markéty Hejkalové, která vychází ze stejnojmenného televizního pořadu.
 
Slovy Lukáše vás čeká "800 vtipů na metr čtvereční," nudit se tedy určitě nebudete... a možná i něco vyhrajete!
 
V průběhu večera navštívíte s modrožlutým moderátorem Lukášem Hejlíkem země Evropské unie, seznámíte se s vybranými deseti evropskými tatínky, které ztvární Alan Novotný. Společně uvaříme hutný euroguláš, těšte se na velkou divadelní kuchařskou show!
 
Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
 
Vstupenky jsou k dispozici zde nebo na recepci Sladovny.
 
Vydalo nakladatelství Edice České televize.
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
24/5
Úterý
16:0017:00

Vernisáž výstavy malíře Jana Paula v Malé galerii

Malíř, výtvarný kritik a publicista Jana Paul zahájí v úterý 24. května od 16 hodin výstavu vybraných obrazů a čínských fragmentů nazvanou Ze západu na východ a zpět.

Akademický malíř Jan Paul (1956) představuje v galerii Sladovna výběr kombinovaných technik na papíře z cyklu Čínské fragmenty a malířská díla z posledních let. Koncepce expozice staví do protikladu dva odlišné umělecké přístupy. Ten první, inspirovaný autorovým pobytem v Číně v roce 2013, reaguje na prostředí, se kterým se autor v Číně setkal. Ten druhý je pokračováním jeho malířského úsilí, které započalo v roce 2004, kdy začal malovat prsty bez použití štětců. Dramaturgie výstavy konfrontuje Paulovu zkušenost z cesty na dálný východ se zkušeností malíře, jehož tématem je reflexe člověka v síti existenciálních dilemat. Odlišné jsou i způsoby prezentace. Soubor Čínské fragmenty, adjustovaný v Číně do tradičního vertikálního závěsu, kontrastuje s tradičními obrazy malovanými na plátně. Konfrontace klasických obrazů s cyklem Čínské fragmenty ukazuje autorovu schopnost pohybovat se v různých polohách výtvarného vyjadřování, od symbolistních figurálních a abstraktních obrazů ke kombinovaným technikám plných fantazie a imaginace.

Výstavu můžete navštívit v Malé galerii Sladovny denně kromě pondělí do 24. července 2022, více informací zde.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
13/5
Pátek
17:0018:00

Vernisáž výstavy Jan A jaK dál

Srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy Jan A jaK dál, která proběhne ve Sladovně v pátek 13. května od 17 hodin v rámci festivalu Pískoviště.

Výstava nechává aktivně a prostřednictvím prožitku zaznít momenty ze života Jana Amose Komenského. Nabídne nevšední cestu galerií a umožní návštěvníkům porovnat jeho myšlenky se sebou samým.

Autoři: MgA. Dominika Špalková, PaedDr. Jan Svoboda, PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D., Roman Černík, Mgr. et MgA., MgA. Tomáš Žižka, MgA. Tomáš Machek, Ing. Adam Langer a všichni návštěvníci Laboratoře JAK.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
13/5
Neděle
15/5
Neděle
09:0016:00

PÍSKOVIŠTĚ 2022 – Festival dětské radosti

Pískoviště je festival pro děti a jejich dospělé. Hlavní myšlenkou letošního ročníku je porovnání současného labyrintu světa s Labyrintem světa Jana Amose Komenského skrze společnou práci umělců, zájmových skupin, místních obyvatel, institucí, návštěvníků a všech, kteří mají chuť se zapojit.

Čeká vás pouť labyrintem světa a rájem smyslů (nebo nesmyslů?). Pět zastavení, pět prstů ruky, pět smyslů.

Ani letos nebudou chybět také obří sochy z písku, originální umělecká vystoupení, závody dračích lodí i amatérských robotiků a fůra další zábavy!

Pro další informace sledujte web a Facebook Pískoviště.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA

duben 2022

13/4
Středa
18:0019:30

Autorské čtení románu TAJEMSTVÍ spisovatelky Terezy Dobiášové

Srdečně zveme do kavárny Balzám Café na autorské čtení knihy TAJEMSTVÍ Terezy Dobiášové. Historický román s podtitulem "Neskutečný příběh Anežky české" letos obdržel nominaci na ocenění Magnesia Litera – DILIA Litera za debut roku 2021.
Co vedlo vzdělanou dívku plnou života, dceru českého krále Přemysla Otakara I., o jejíž ruku žádal sám císař, k rozhodnutí vzdát se světské moci, tělesné lásky a stát se jeptiškou? Příběh, který román Tajemství vypráví, stojí na půdorysu dochovaných historických faktů, nicméně s nimi zachází velmi volně. Jeho smyslem není doslovné vylíčení dějů, ale skrz vyprávění příběhu vhled do duše významné ženské postavy českých dějin.
Tak na viděnou v Balzámu!
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
3/4
Neděle
09:3018:00

Den pro Ukrajinu

Srdečně zveme každého, bez ohledu na věk či národnost, na benefiční Den pro Ukrajinu. Čeká vás hned několik akcí s dobrovolným vstupným, výtěžek z nich půjde přímo na pomoc lidem zasaženým válkou.

Program proběhne v prostorách galerie a kavárny Balzám Café:

9:30–11:00 Ema Rybářová: Jóga smíru pro Ukrajinu, uvnitřnění a klidná jógová praxe (vstup 200 Kč, výtěžek bude věnován Charitě Písek na podporu ukrajinských obyvatel v Písku), Sladovna
11:00–12:30 Pilařiště s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
13:30–15:00 Mraveniště s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
15:30–17:00: Animace s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
15:00–16:00 Představení Moskva – Dačnoje, loutkové divadelní představení ruské studentky DAMU (vstup zdarma), místo bude upřesněno
17:00 – 18:00 Promítání filmu českých tvůrců V Kyjevě se nestřílí + diskuze (vstup zdarma), Balzám Café

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA

březen 2022

28/3
13:30

Narozeniny Jana Ámose Komenského v kreativní Laboratoři JAK

V pondělí 28. března uběhne přesně 430 let od narození Jana Amose Komenského. Jeho myšlenky a nápady jsou nesmrtelné, tak s námi přijďte oslavit toto významné výročí!

Zveme vás do kreativní Laboratoře JAK, živého tvůrčího prostoru, kde zkoumáme svět a myšlenky Jana Amose Komenského z různých pohledů… Možná se i stanete spolutvůrci výstavy!

Jedná se o místo, ve kterém mohou nejmenší, střední i velcí návštěvníci Sladovny tvořit, hrát si, mohou se inspirovat, zkoumat a poznávat svět, který k nám promlouvá.

Dveře Laboratoře se veřejnosti otevřou v pondělí 28. března od 13:30 a 15:30 hodin, rezervace vstupenek je možná zde.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
25/3
17:00

Vernisáž výstavy Karolíny Šrámkové: Co kdyby? v Malé galerii

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy obrazů Karolíny Šrámkové s názvem: Co kdyby?
 

Zároveň Vás zveme i na komentovanou prohlídku výstavy s její autorkou, v sobotu 26. května v 10 hodin.

Dětské hry plné představ a neohraničené fantazie často začínají slovy: „co kdyby…?“. Tato slova v sobě nesou potenciál změnit nemožné v realitu, když si to budeme přát.

Karolína Šrámková se ve svých obrazech a instalacích pouští právě do takového světa fantazie. Ten začíná v tom všedním a známém a zvolna přechází do hry s malířovou (a divákovou) imaginací. Co kdyby zvířata hrála lidské role? Co kdybychom mohli vidět dvě situace v jednom okamžiku? Co kdyby obraz nekončil rámem? Co kdyby…? 

Kurátor výstavy: Martin Velíšek
 
Výstava potrvá do 18. května 2022
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
23/3
Středa
16:3018:00

Vernisáž výstavy ZACHUCHLENO

Slavnostní zahájení výstavy ZACHUCHLENO proběhne ve středu 23. března od 16:30 hodin. Výstava je inspirovaná počítačovou hrou CHUCHEL od renomovaného vývojářského studia Amanita Design.

Přijďte přivítat CHUCHLA a zažijte na vlastní kůži jeho dobrodružství! Pomozte mu splnit několik úkolů a úspěšně dojít do cíle.

Co myslíte, může být počítačová hra uměleckým dílem? Dozvíte se ve Sladovně!

Zachuchleno je určeno dětem do 10 let a jejich dospělým. Vstupenky do výstavy jsou již k dispozici, naleznete je zde.

Hravá výstava Zachuchleno vznikla ve spolupráci s Amanita Design, umělci ze Sunshine Cabaret a Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA

únor 2022

19/2
Sobota
16/4
Sobota
15:3016:30

Sobotní reprízy představení Voda Voděnka

Interaktivní divadelně-taneční představení Voda Voděnka hrajeme každé sobotní odpoledne od února do dubna, vždy dvakrát: od 15:30 a od 17 hodin.

Představení probíhá v kouzelném prostředí výstavy Voda mne napadá a je určeno všem malým i větším milovníkům vody.

Putujte do mraků a pak zpátky na zem – zachránit čistou Kapičku vody před zlým Suchoněm! Seznamte se s dobrým bobrem Václavem, osvoboďte vodu a užijte si svobodu spolu s ní.

Voda Voděnka vznikla pod vedením Petry Peškové, za výrazného přispění Gabriely Kroutilové, Lindy Hampl Mezrové, Rózy Zborníkové, Lucie Fučíkové, Tomáše Machka, Tomáše Novotného, Adama Langera a ve spolupráci s T-Dance.

Délka představení: 60 minut

Kapacita je omezená, vstupenky rezervujte zde.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
15/2
Úterý
16:0018:00

Workshop: S hlavou v Písku na prahu změn

Workshop proběhne ve formě Laboratoře J.A.K. (Jana Amose Komenského) – živého tvůrčího prostoru, kde zkoumáme svět a myšlenky Jana Amose Komenského. V rámci Laboratoře J.A.K. a festivalu FUK vznikne telemost mezi Sladovnou Písek a pražským DOXem. Na obou březích proběhne workshop, kde budeme zkoumat, hledat, asociovat, experimentovat, házet kostkami, vyprávět a skládat příběhy spjaté s J. A. Komenským a vzájemně se propojovat.
 
Staňte se součástí tohoto experimentu, kde se můžete stát spolutvůrci velké výstavy o tom, JAK to vlastně bylo? Komňa, Nivnice nebo Uherský Brod? Kočka, pes nebo holub? Příroda, zjevení nebo lidské vědění? JAK to dopadne?
 Workshop proběhne paralelně v Písku a v Praze.
 
Kapacita: 25 osob (v obou místech)
Cena: zdarma (rezervace nutná)
Rezervace pro Písek: karolina.vorackova@sladovna.cz
 
Akce probíhá ve spolupráci s Festivalem umění a kreativity ve vzdělávání FUK, Centrem současného umění DOX, platformou uMĚNÍM a Společností pro kreativitu ve vzdělávání
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
12/2
Sobota
15:3016:30

Voda Voděnka – premiéra představení

Srdečně zveme malé i větší milovníky vody na premiéru interaktivního divadelně-tanečního představení Voda voděnka do kouzelného prostředí výstavy Voda mne napadá.
 
Zachraňte čistou Kapičku vody před zlým Suchoněm!
 
Kapacita přestavení je omezená, vstupenky rezervujte zde. Termíny repríz naleznete zde.
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA

říjen 2020

8/10
Čtvrtek
17:0018:00

ZRUŠENO Vernisáž výstavy Zlomek dnů – haiku slovem i obrazem

Vážení přátelé Malé galerie Sladovny,

srdečně jsme vás zvali na vernisáž další výstavy. Bohužel s ohledem na aktuální hygienická opatření jsme se rozhodli zahájit výstavu bez vernisáže. Samotná výstava se uskuteční v plánovaném termínu. 

Své dílo tentokrát představí malíř a sochař Zdenek Hůla. Autor zachytil každý týden roku v 52 dílech, formou obrazu a básní haiku. 

Výstavu bude možné navštívit až do 8. listopadu 2020, každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

 

2/10
Pátek
17:0019:00

Co hýbe Pískem – přednáška je ZRUŠENA

Plánovaná páteční přednáška 2.10. na téma PÍSEK – CO HÝBE PÍSKEM byla vzhledem ke svému formátu diskuze a současné epidemiologické situaci ZRUŠENA. V rámci letošního 10.ročníku Den architektury v Písku se v plném rozsahu uskuteční pouze sobotní cyklovyjížďka s tématem potoka JIHER - voda a kulturní příměstská krajina. 

Řeka, dopravní průtah městem, centrum, sídliště, bazén, kasárna, továrny, satelitní výstavba, zeleň a parky… To jsou všechno témata, která jsou v Písku stále živá.

Architekti Petr Lešek z ateliéru Projektil a Martin Zborník z Ateliéru v Kódu a z Píseckého světa se vám je snaží již 10. rokem přiblížit a uvést do souvislostí formou procházek. Je čas na pozadí těchto témat se trochu ohlédnout, kam jsme se za tuto dobu posunuli, co se povedlo a co zůstává dále k řešení. Přijďte diskutovat nad tématy, která hýbou Pískem.

Vstup zdarma.

Novinky an Váš email