z provozních důvodů zavřeno. Děkujeme za pochopení.
S radostí zveme všechny na vernisáž výstavy "Barevný svět podle Emily" od Emilie Milerové, která se uskuteční v úterý 28. května od 16 hodin v Malé galerii Sladovny.
Jedná se o ukázky z volné naivní tvorby paní Emilie Milerové. Zároveň bude možné zakoupit omalovánky pro děti.
Vernisáží otevíráme výstavu, která bude pokračovat až do 7. července 2024.
Aby nedošlo k omylu, tohle není brutální kriminálka, ani kniha anekdot. Přesto vás čeká detektivní zápletka, pár mrtvol, konkurenční boj a plno úvah proč se všechno tak nějak semlelo. Jaakkovi je 37, když mu lékař oznámí, že nemá chřipku, ale umírá na otravu – a nemá už moc času. Když se z ordinace vrátí domů, přistihne svou ženu, jak si užívá s mladým, přitažlivým zaměstnancem jejich společné firmy. Firmy, kterou začíná ohrožovat nebezpečná konkurence. Jaakko se rozhodne vypátrat toho, kdo mu usiluje o život. Se smrtí za zády jde všechno rychleji a je potřeba užít si i využít každou minutu.
Účinkují: Alan Novotný a Markéta Lánská
V překladu Vladimíra Piskoře vydala v roce 2018 Kniha Zlín ze skupiny Albatros Media
Cena v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
Vstupenky jsou k dispozici ZDE a na recepci Sladovny.
Jak může vůně ovlivnit kreativní proces?
Aromapsychologie je nový obor aromaterapie, který se věnuje vztahu aromat a duševního zdraví. Inhalace esenciálních olejů se uplatňuje při stavech chronické únavy, vyhoření, úzkosti, stresu, nespavosti a poruchách paměti.
Možnosti a praktické ukázky využít inhalace vonných přírodních látek pro harmonizaci psychiky představí MgA. Kateřina Melenová v interaktivním workshopu.
Kateřina Melenová se tomuto oboru věnuje přes deset let a je absolventka certifikovaného mezinárodního programu Aromapsychologie Tisserand institute USA
Vstupenky v předprodeji 👉 https://www.sladovna.cz/rezervace-a-on-line-vstupenky/
Výstava reprezentuje výběr z děl výtvarné skupiny UPKA. Díla představují náhled do různorodých pohledů autorů. Záměrem výstavy je seznámit diváka s tvorbou umělců v jejich rozmanitosti tak, aby díla hovořila sama za sebe, ale zároveň je stavěla do vzájemných dialogů. Plastiky a malby tří výtvarníků se vzájemně doplňují. Širokou škálu uměleckého vyjádření spojuje exprese a intuitivní proces.
Vernisáž výstavy sochaře Jiřího Maška v Malé galerii. Sám sebe nazývá sochařem - úředníkem. Ruce mu pracují na příbězích, které jsou vepsány lidem do tváří. Vybírá si k tomu ty tváře, které ho oslovují a které příběhy jen hýří...
Kniha, kterou napsal velký přítel Milana Kundery, Benoît Duteurtre už v roce 2008, je až strašidelně nadčasová. Mnohé z toho, z čeho si tehdy dělal cynickou legraci se opravdu stalo až s zarážející přesností. Proti světu plovoucímu v katastrofálně znečištěném vzduchu a zavalovanému všemožnými zákazy, proti vládě nevychovaných emancipovaných dětiček se hrdina knihy, čtyřicátník zaměstnaný na magistrátě, dětinsky bouří: v práci si chodí na záchod potají vykouřit cigaretu. Je přistižen pětiletou holčičkou a tím pro něj začíná pekelná spirála vyšetřování, věznění a marné snahy obhájit se účastí v apokalyptické televizní reality show MartýrSuperStar vedou.
Účinkují: Petra Bučková a Lukáš Hejlík.
Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.
Dovolujeme si vás pozvat v úterý 28. listopadu od 16 hodin do Malé galerie písecké Sladovny. Proběhne vernisáž výstavy malíře Václava Lamra s názvem Příběh světla.
Jedná se o výstavu obrazů a grafik s příběhy, které píše samo lidství.
Výstava bude ve Sladovně k vidění do 14. ledna 2024.
Členitý scénický zážitek vznikl v rámci umělecké rezidence studentů DAMU ve Sladovně, konkrétně v prostorách výstavy JÁ město. Je postaven na kombinaci individuálních reflexí i odkazů k současnému odbornému i tvůrčímu nahlížení na město jako bytostně lidský prostor. Tvůrci na město nahlíží jako na živou bytost, která umí promluvit ke všem našim smyslům, snům, touhám i strachům.
Imerzivní procházka našimi sny o městech, našimi městy a pro všechna naše města, ta vnitřní i vnější, první i druhá.
Autorská inscenace akčně a zároveň intimně pracuje s konkrétním prostorem a zároveň nabízí pestrou mozaiku scénických prostředků a postupů napříč divadelními druhy i žánry.
Doporučený věk: 11+
Autorský tým konceptu, scénografie i scénáře: studenti a studentky navazujícího magisterského studia Katedry výchovné dramatiky DAMU Praha
Umělecké vedení: Ivana Sobková a Roman Černík
Technická spolupráce na videu a zvuku: Matyáš Lada
První uvedení 27.10. 2023 Divadlo DISK
Malá galerie Sladovny představí barevný svět olejomaleb malíře Jana Sýkory k výročí jeho nedožitých devadesátých narozenin. Srdečně zveme na zahájení výstavy v úterý 26. září od 16 hodin ve Sladovně. Úvodní slovo pronese Irena Mašíková. Výstava bude k vidění do 19. listopadu 2023.
Srdečně zveme na derniéru výstavy Dřevo-Ruce-Srdce umělců Silvie Belis a Martina Patřičného. Součástí derniéry bude vyhlášení výherců dřevěné soutěže a komentovaná prohlídka s autory.
Srdečně zveme na vernisáž výstavy Dřevo-Ruce-Srdce, kterou společně vytvořili Silvia Belis a Martin Patřičný.
Vernisáž proběhne v úterý 25. července od 16 hodin v Malé galerii Sladovny. K poslechu zazpívá Bedřich Ludvík, režisér, písničkář, spisovatel.
Martin Patřičný je výtvarníkem žijícím dřevem. Píše o něm knihy a je dřevu zcela oddán. Je populárním učitelem i díky televiznímu dokumentu Kus dřeva ze stromu a knihám o dřevu (Tajemství dřeva, Velká kniha o dřevě, Umění dřeva). Silvia Belis je výtvarnice, která si ráda hraje se dřevem, nechává se inspirovat a překvapovat. Je kurátorkou a ilustrátorkou komiksu Vlčí holka.
Ve své tvorbě se potkávají jako jin a jang v čínské filozofii, dle Silvie popsané jako dvě navzájem opačné a doplňující se síly. Oba milují divadlo a rádi si hrají a tak pro Sladovnu dali dohromady dřevěnou výstavu, která má i svou interaktivní část.
Výstava potrvá do 17. září 2023.
Pískoviště je pouliční festival pro děti a jejich dospělé.
Letos nabídne návštěvníkům antickou odyseu historickým centrem města. Téma ročníku 2023 bylo volně inspirováno Aristotelovou Poetikou, jeho myšlenkami týkajícími se prostorového básnictví a specifického způsobu vzdělávání. Jde o uplatnění principu tzv. peripatetické školy, učení se při chůzi – při interaktivitě jak fyzické, tak duševní, o objevování věcí v prostředí města. Na několika stanovištích čekají návštěvníky divadelní představení, performance, dílny nebo hudební vystoupení. Každé zastavení představí hravě a srozumitelně jiného antického filozofa či jeho hlavní myšlenku.
Pojďme společně hledat stopy antických Athén v jihočeském Písku. Představte si, že mladý Pythagoras v Písku studoval, Homér zde strávil několik letních pobytů v důchodu a Ezop se inspiroval ve Sladovně v Mraveništi!
Páteční dopoledne bude patřit školám a školkám, na odpoledne jsou naplánované hned dvě vernisáže: zahájení výstavy obřích soch z písku a otevření velké interaktivní expozice věnované smyslu města ve Sladovně. V sobotu se pak Písek promění v jihočeské Athény plné zábavy, poučení, antických myšlenek a her.
Program vzniká živelně před samotným festivalem, v kulisách specifického prostoru města Písek a jeho obyvatel. Všem autorům chceme dopřát tvůrčí svobodu a podmínky pro společnou tvorbu. Návštěvníkovi potom aktivní účast na programu a inspirativní zážitek. Důležitý je proces i výsledek – i cesta může být cíl.
Ani letos nebudou chybět také obří sochy z písku, originální umělecká vystoupení, závody dračích lodí i amatérských robotiků a fůra další zábavy!
Více na www.piskoviste.info.
Významné ilustrátorce a autorce dětských knih Daisy Mrázkové by bylo v pátek 5. 5. přesně sto let. Přijďte si s námi a rodinou Daisy připít anglickým čajem na její počest a oživit její tvorbu zahájením unikátní živé výstavy Daisy 100 s podtitulem Čekárna na neděli.
Vernisáž začne 5. 5. v 5 hodin a 5 minut odpoledne, její součástí bude křest dosud nevydané knihy Daisy Mrázkové Akvarel pro nejmenší.
K poslechu zahrají Bára a Jan Ungerovi.
Díky spolupráci s Galerií Mrázek dostanete příležitost prohlédnout si i dosud nevystavená díla, ale také zjistit, jaký měla Daisy život jako malá, proč si tolik přála stát se malířkou a jak se jí to podařilo. V rámci kreativního ateliéru bude také možné vyzkoušet si oblíbené malířské techniky Daisy a nechat se tak inspirovat nejen jejími knížkami, ale i volnou výtvarnou tvorbou.
Kdo bude mít chuť, může přijít už v 16 hodin na nádvoří Sladovny, kde jsme pro vás připravili tematický Piknik s Daisy.
A kdo ví, třeba přijde i Jácíček, medvěd Flóra nebo Trofina.
Těšíme se na viděnou!
Bylo nebylo. Děti měly na Ukrajině domov. Chodily tam do školy. Hrály si s kamarády. Věčně s mobilem v ruce rozčilovaly své rodiče. (Ne)venčily pejsky, (ne)staraly se o kočičky, morčata a další havěť. Chodily na různé kroužky. A pak nastal den, kdy je rodiče probudili slovy: „Začala válka! Musíme odjet!“
Některé z těchto dětí se ocitly na jihu Čech, ve městě Písek, a to už koncem února 2022. Brzy začaly docházet do městem zřízených adaptačních skupin, kde se mohly potkávat se svými vrstevníky, učit se, začít studovat češtinu.
Právě v těchto skupinách vznikly obrázky, které si momentálně můžete prohlédnout ve foyer písecké Sladovny. Učitelky – také z Ukrajiny – viděly, jak často jsou děti skleslé, jak často – obzvlášť ty mladší – pláčou. Napadlo je, že by se děti mohly ze svých bolestí vykreslit. Žádné zadání, žádné téma. Jen otázka: „Jak ti je?“ A nabídka: „Zkus to nakreslit.“
Obrázky vznikly začátkem dubna 2022. Výstavu připravila dobrovolnická platforma Svět v Písku.
Moc rádi bychom Vás pozvali do Sladovny na prezentaci unikátního projektu Tanec v zrní, který probíhal na podzim 2022 ve Sladovně.
Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí pro děti i dospělé, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní.
“Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč,” vysvětluje Adam Langer.
Kromě premiéry pěti krátkých filmů, představení projektu a nevšedních setkání vás čeká také setkání s tvůrci a odbornou veřejností.
Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. Kromě interního týmu Sladovny a filmařů se do Tance v zrní zapojili mim a tanečník Tomáš Kasprzyk, písecká taneční škola T-dance vedená Gabrielou Kroutilovou, slovenský choreograf působící v Polsku Matěj Matějka, žáci ze ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary pod vedením Petry Blau, chlapecká taneční skupiny ze ZUŠ Vodňany vedená lektorkou Miluší Šindlerovou nebo členové Tanečního studia Light Lenky Tretiagové.
PROGRAM
16:00–17:30 Prohlídka Sladovny (pro zájemce)
17:30–18:00 Uvítací káva
18:00 Oficiální zahájení
18:15–18:30 Představení Sladovny, Laboratoře, projektu Tanec v zrní
18:30–20:00 Představení a projekce filmů
20:00–20:30 Pohoštění a neformální diskuze
Těšíme se na viděnou v pátek 31. března a prosíme o potvrzení účasti a vyplnění krátkého dotazníku.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury, Národního plánu obnovy a Evropské unie.
Produkce: Petra Mojžíšová, Sylva Kofroňová, Klára Mathieu
Lektorský tým Sladovny
Odborná konzultace: Jana Návratová
Markéta Baňková, objev roku ceny Magnesia Litera 2011, napsala bajky. Velmi vtipné bajky. Pro dospělé. Ale pobaví i děti. Dokonce i puberťáky. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky prochází krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku! Jestli máte špatné vzpomínky na fyziku, přijďte na LiStOVáNí touto originální knihou. A jestli fyzika nebere i Vaše děti a puberťáky, vezměte je klidně také, zažijí velmi příjemné doučování! Bavit se budou naprosto všichni, to je fyzikálně dané!
Účinkují: Věra Hollá a Pavel Oubram
Vydalo nakladatelství Petr Prchal
Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.
Cena: 140 Kč v předprodeji, 170 Kč na místě.
Výstava Obnažená krajina představuje tvorbu Šárky Rubickové, výtvarnice, která cestuje krajinou reálnou, snovou i dětskou, po těle i po duši.
V pátek 17. února otevřeme naši Laboratoř Smyslu města. Jedná se o prostor, kde hledáme odpovědi na tyto otázky: Co je pro tebe město? Jaký je smysl města? Jaké jsou principy města? Kdo a co je součástí města? Co my od města potřebujeme? Co město potřebuje od nás? Čím si život ve městě můžeme zlepšit? Co je pro město dobré?
V rámci Laboratoře se můžete stát spolutvůrci velké výstavy, kterou budeme otevírat ve Sladovně v květnu 2023.
Je to živý, tvůrčí prostor, ateliér, který se několikrát do roka a s každým novým tématem proměňuje. Je to místo, ve kterém návštěvníci Sladovny, malí, velcí i všichni mezi tím, mohou tvořit společně s autory výstav, umělci a lektory. Mohou si společně hrát, mohou se inspirovat a mohou zkoumat a poznávat svět, který k nám promlouvá.
Laboratoř Smyslu města využívá prvků původní výstavy Šestý smysl města a staví je do nového kontextu.
Přednáška norského pedagoga, docenta na univerzitě v Oslu, spisovatele, vypravěče a oblíbeného lektora Godiho Kellera.
Přednáška proběhne v anglickém jazyce s tlumočníkem.
Vstupné: 100 Kč
Nepít je umění! S tímto heslem startuje 11. ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Letos se k výzvě připojuje také Sladovna. Zve do netradičního baru – celkem třikrát v průběhu února nabídne návštěvníkům galerie doplňkový program – Vodní a Vonný bar. V prostorách galerie budou zážitkové bary pro návštěvníky výstav otevřeny 1. února od 13:30, 17. února od 13:30 hodin a 28. února od 13:30 hodin. Přijďte zjistit, jaké to je pít všemi smysly a zaposlouchat se do příběhů vody a vůní – a také si přiťuknout a připít na zdraví bez kapky alkoholu!
Agent Roger Krowiak, muž s ocelovými svaly, nebesky vysokou inteligencí a neodolatelným šarmem, připlouvá do přístavu stověžaté Bratislavy, hlavního města Polska. Zaplétá se do složité hry kontrašpionáže a stihne přitom poznat čtyři nejkrásnější ženy světa. Kultovní kolektivní román psali tehdy nejlepší slovenští spisovatelé, ti nejlepší čeští ho pak překládali. Komiks s originálními kresbami mistra Danglára uvádí po letech v život projekt LiStOVáNí, poslední výstřel totiž ještě nezazněl!
Účinkují: Lukáš Hejlík, Věra Hollá, Pavel Oubram.
V roce 2004 vydalo nakladatelství Petrov.
Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.
Cena: 140 Kč v předprodeji, 170 Kč na místě.
Srdečně zveme do Sladovny na první vernisáž roku 2023. V úterý 17. ledna od 16 hodin otevřeme v Malé galerii výstavu Beztíže umělce Davida Čápa.
Lehkost – jemné, až téměř nesmělé linky rozplývající se v kalužích forem a barev. Vesmírná vzdálenost i zemitá blízkost – to jsou obrazy Davida Čápa. Přímo vyzývají k rozplynutí se v prostoru, který vytvářejí, ve stavu Beztíže.
Těšíme se na viděnou ve Sladovně!
Škola čertovinek, loutková legenda o svatém Mikuláši, tanec, ale i kreativní tvoření – to všechno vás čeká ve středu 30. listopadu odpoledne ve Sladovně!
V rámci jedné vstupenky budete moci během 90 minut (od 13:30 nebo 15:30) exkluzivně navštívit hned tři výstavní sály – Mraveniště, Hnízdo ilustrace a speciální prostor plný zrní! To chcete zažít!
Cestou můžete potkat anděla nebo čertíka. Bát se však nemusíte, místo strašení si raději hrajeme, zamýšlíme se nad tím nejlepším, co je v nás, odhodíme své hříchy a dovolíme si něco přát. Kdo chce, může přijít v kostýmu čerta či anděla, ať máme veselo!
Vstupenky jsou k dispozici tady.
Dovolená s cholerickým dědou (!) komunistou (!!) na Kubě (!!!). Třicetiletá Michaela, redaktorka veřejnoprávní televize potlačila svůj pud sebezáchovy, a rozhodla se se svým (o čtyři dekády starším dědou) a partou důchodců bezmála měsíc cestovat po Kubě. Když balila kufry, ještě netušila, že za pár dní: stráví večer na policejní stanici na okraji Havany, pak se děda ztratí v pralese, že rum je oficiální snídaní šampionů a patery trenky na měsíc v pohodě stačí.
Těšte se na One woman show Petry Bučkové, kterou můžete znát ze seriálu Jitřní záře, plnou svérázných historek a bizarních situací v kubánských kulisách. Možná dojde i na Guantanameru aneb co se stane, když sejmete rudé třešničky z loga KSČM a naložíte je do řízného kubánského rumu.
Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.
Účinkuje: Petra Bučková
V roce 2022 vydalo nakladatelství Cosmopolis.
Cena: 140 Kč v předprodeji, 170 Kč na místě.
Srdečně zveme na vernisáž výstavy Písek v tanci, která vznikla při příležitosti 10. výročí tanečního studia T-dance.
Jedná se o projekt spolupráce hned čtyř umělců, kde každý reprezentuje určitou kvalitu pohybu. Gabriela Kroutilová jako hlavní iniciátor projektu reprezentuje tanec a choreografii, Jana Pecholtová statický moment, Kátika Talavašková společně s Jaroslavem Kumprechtem pak pojí momenty dohromady. Všechny pak propojuje Písek, město, které jim neustále tepe do rytmu. Město, které spojuje.
Výstava bude v rámci cyklu Umění žije! k vidění v Malé galerii Sladovny do 30. listopadu 2022.
Po 11 letech architektonických procházek vás letos zveme v pátek 30.9.2022 od 18:00 do netradičních prostor v objektu sladovny na veřejnou BESEDU, která chce navázat s dlouholetými průvodci architekty Petrem Leškem – místopředsedou České komory architektů, PROJEKTIL ARCHITEKTI a Martinem Zborníkem – Písecký svět, ATELIÉR V KÓDU na mnohokráte probíraná rozvojová témata našeho města, o péči o prostředí v našem městě a o smyslu Programu architektury pro komunální politiku. Beseda volně naváže na inspirativní VERNISÁŽ venkovní instalace VÝSTAVY odbornou porotou nominovaných dobrých příkladů staveb v rámci letošního kola prestižní architektonické soutěže ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU. Ta pak bude všem veřejně dostupná od 30.9.2022 do 12.12.2022 na náplavce u Otavy v prostoru pod sladovnou.
18:00 – 20:00 BAZÉN NENÍ VŠE: BESEDA O KVALITĚ PROSTŘEDÍ A POTŘEBNÉM ROZVOJI MĚSTA
V Písku sice bude (či již je) po komunálních volbách, přesto je ale důležité i nadále na tato zásadní rozvojová témata debatovat s našimi nově zvolenými zástupci a s obyvateli – uživateli našeho měste. Téma péče o vytvořené prostředí, které nás obklopuje, se v prioritách většiny zastupitelů zužuje na pár preferovaných staveb. Kvalitní prostředí přitom zásadně ovlivňuje kvalitu našich životů, a proto by péči o něj měla být přikládána velká váha právě v komunální politice. Smyslem je podnítit zájem o péči o prostředí a poukázat na nutné oblasti, na které je potřeba se společně soustředit. Jako základ pro debatu nám může posloužit Petrem Leškem pro Českou komoru architektů sestavený Programu architektury pro komunální politiku. Již v roce 2014 jsme se tímto tématem na našem webu zaobírali a to v článku
Program Architektura pro lepší Písek – nejen pro obecní volby
Mnoho z uvedených témat je stále aktuálních a je potřeba se jim dále věnovat, nebo u některých témat je potřeba se ohlédnout a zhodnotit, zda v současnosti přispívají k rozvoji našeho města, či rozvoj spíše nebrzdí.
Koná se v pátek 30.9.2022 od 18:00 – 20:00 v netradičních, zatím nezrekonstruovaných prostorách Sladovny Písek, vchod bočním vstupem z nádvoří
Celá akce je zdarma
od 20:00 (po skončení besedy)
VENKOVNÍ VÝSTAVA – ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2022
Nejprestižnější tuzemské soutěže na poli architektury nám představí 34 letošních porotou vybraných nominovaných nejlepších realizací postavených na území České republiky
Výstava potrvá od 30.9. do 12.12.2022
Vernisáž venkovní výstavy NA NÁPLAVCE POD SLADOVNOU u kavárny BALZÁM.
Aktuální podrobnosti a informace o minulých ročnících najdete na http://www.piseckysvet.cz/zivotni-prostor/den-architektury-no-12-v-pisku-bazen-neni-vse-beseda-o-kvalite-prostredi-a-potrebnem-rozvoji-mesta
nebo na FB https://www.facebook.com/pisecky.svet/posts/461880292646526
Přijměte naše pozvání na vernisáž autorské interaktivní výstavy Továrna na utopii, která je tvořena šesti původními instalacemi šesti různých autorů. Ti se při své tvorbě inspirovali utopickými motivy v literárním díle Karla Čapka.
Vernisáž proběhne v pátek 23. září od 16 hodin.
Výstava vznikla v rámci výstavní činnosti Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s.
Čekat pobavení od příběhu, kde hlavní hrdina ztratil milovanou ženu, jeho syn od té doby nepromluvil ani slovo, v práci dostal padáka a bez praxe nemůže dělat ani venčitele psů? Ano, nebojte! Začne totiž v parku tančit jako panda. A i když jeho vypelichaný kostým páchne jako zvratky a lidé si ho pletou s fretkou, začne se mu blýskat na lepší časy, když se dozví o soutěži talentů. Do parády si ho navíc vezme tanečnice u tyče. Podaří se Dannymu vyhrát hlavní cenu a získat zpět důvěru jediného syna, než mu zlotřilý domácí nechá zpřerážet kosti?
Účinkují: Lukáš Hejlík a Pavel Oubram
V roce 2020 vydalo nakladatelství Host v překladu Lucie Bregantové
Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
Vzhledem k počasí přesouváme kabaret do sklepa Sladovny (vstup od řeky). Děkujeme za pochopení a těšíme se
Příběh skupiny vzniklé na cestách skze setkání, osobní tragédie a životní osudy. Kdo jsme? Muzikanti? Klauni ? básníci? Cestujeme už dvě století, připoutáni k sobě, vypravěči z jiných časů... Jedinečné kabaretní vystoupení v anglickém jazyce pod širým nebem.
Představení vytvořil v roce 2019 Moon Cabaret, divadelní odnož mezinárodního uměleckého kolektivu Snowapple. Cílem bylo vytvořit show, která se bude odehrávat na neobvyklých místech, osloví různorodá publika a spojí ty nejodvážnější a nejtalentovanější umělce.
Multikulturní festival hudby, poezie a zážitků.
Jakousi červenou nití, která se line celým programem a propojuje jej, jsou nejen barvy, ale i slavné písecké osobnosti, které město proslavily. Barevná zastavení s komentovanými prohlídkami nabídnou vybrané historické objekty, hudební program nebude chybět v Palackého sadech, stejně tak bohatý doprovodný program na mnoha dalších místech. Jedním z barevných zastavení je i Sladovna, která v rámci festivalu otevře jeho návštěvníkům dveře výstav Radek Pilař (9–17 hodin, zdarma) a Jak A jaK dál (100 Kč/osoba, nutná rezervace na webu). Celý program najdete zde.
Doba covidová, válka na Ukrajině, konspirační teorie, hybridní válka! Média, politici, sociální sítě - ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? LiStOVáNí tak navazuje na úspěšnou adaptaci Ekonomie dobra a zla a přináší na jeviště opět další vysoce aktuální vědecko-naučný text, vtipnou, neotřelou scénickou formou.
Účinkují: Alan Novotný a Jiří Ressler.
V roce 2018 vydalo nakladatelství CPress / Albatrosmedia.
Malíř, výtvarný kritik a publicista Jana Paul zahájí v úterý 24. května od 16 hodin výstavu vybraných obrazů a čínských fragmentů nazvanou Ze západu na východ a zpět.
Akademický malíř Jan Paul (1956) představuje v galerii Sladovna výběr kombinovaných technik na papíře z cyklu Čínské fragmenty a malířská díla z posledních let. Koncepce expozice staví do protikladu dva odlišné umělecké přístupy. Ten první, inspirovaný autorovým pobytem v Číně v roce 2013, reaguje na prostředí, se kterým se autor v Číně setkal. Ten druhý je pokračováním jeho malířského úsilí, které započalo v roce 2004, kdy začal malovat prsty bez použití štětců. Dramaturgie výstavy konfrontuje Paulovu zkušenost z cesty na dálný východ se zkušeností malíře, jehož tématem je reflexe člověka v síti existenciálních dilemat. Odlišné jsou i způsoby prezentace. Soubor Čínské fragmenty, adjustovaný v Číně do tradičního vertikálního závěsu, kontrastuje s tradičními obrazy malovanými na plátně. Konfrontace klasických obrazů s cyklem Čínské fragmenty ukazuje autorovu schopnost pohybovat se v různých polohách výtvarného vyjadřování, od symbolistních figurálních a abstraktních obrazů ke kombinovaným technikám plných fantazie a imaginace.
Výstavu můžete navštívit v Malé galerii Sladovny denně kromě pondělí do 24. července 2022, více informací zde.
Srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy Jan A jaK dál, která proběhne ve Sladovně v pátek 13. května od 17 hodin v rámci festivalu Pískoviště.
Výstava nechává aktivně a prostřednictvím prožitku zaznít momenty ze života Jana Amose Komenského. Nabídne nevšední cestu galerií a umožní návštěvníkům porovnat jeho myšlenky se sebou samým.
Autoři: MgA. Dominika Špalková, PaedDr. Jan Svoboda, PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D., Roman Černík, Mgr. et MgA., MgA. Tomáš Žižka, MgA. Tomáš Machek, Ing. Adam Langer a všichni návštěvníci Laboratoře JAK.
Pískoviště je festival pro děti a jejich dospělé. Hlavní myšlenkou letošního ročníku je porovnání současného labyrintu světa s Labyrintem světa Jana Amose Komenského skrze společnou práci umělců, zájmových skupin, místních obyvatel, institucí, návštěvníků a všech, kteří mají chuť se zapojit.
Čeká vás pouť labyrintem světa a rájem smyslů (nebo nesmyslů?). Pět zastavení, pět prstů ruky, pět smyslů.
Ani letos nebudou chybět také obří sochy z písku, originální umělecká vystoupení, závody dračích lodí i amatérských robotiků a fůra další zábavy!
Srdečně zveme každého, bez ohledu na věk či národnost, na benefiční Den pro Ukrajinu. Čeká vás hned několik akcí s dobrovolným vstupným, výtěžek z nich půjde přímo na pomoc lidem zasaženým válkou.
Program proběhne v prostorách galerie a kavárny Balzám Café:
9:30–11:00 Ema Rybářová: Jóga smíru pro Ukrajinu, uvnitřnění a klidná jógová praxe (vstup 200 Kč, výtěžek bude věnován Charitě Písek na podporu ukrajinských obyvatel v Písku), Sladovna
11:00–12:30 Pilařiště s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
13:30–15:00 Mraveniště s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
15:30–17:00: Animace s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
15:00–16:00 Představení Moskva – Dačnoje, loutkové divadelní představení ruské studentky DAMU (vstup zdarma), místo bude upřesněno
17:00 – 18:00 Promítání filmu českých tvůrců V Kyjevě se nestřílí + diskuze (vstup zdarma), Balzám Café
V pondělí 28. března uběhne přesně 430 let od narození Jana Amose Komenského. Jeho myšlenky a nápady jsou nesmrtelné, tak s námi přijďte oslavit toto významné výročí!
Zveme vás do kreativní Laboratoře JAK, živého tvůrčího prostoru, kde zkoumáme svět a myšlenky Jana Amose Komenského z různých pohledů… Možná se i stanete spolutvůrci výstavy!
Jedná se o místo, ve kterém mohou nejmenší, střední i velcí návštěvníci Sladovny tvořit, hrát si, mohou se inspirovat, zkoumat a poznávat svět, který k nám promlouvá.
Dveře Laboratoře se veřejnosti otevřou v pondělí 28. března od 13:30 a 15:30 hodin, rezervace vstupenek je možná zde.
Zároveň Vás zveme i na komentovanou prohlídku výstavy s její autorkou, v sobotu 26. května v 10 hodin.
Dětské hry plné představ a neohraničené fantazie často začínají slovy: „co kdyby…?“. Tato slova v sobě nesou potenciál změnit nemožné v realitu, když si to budeme přát.
Karolína Šrámková se ve svých obrazech a instalacích pouští právě do takového světa fantazie. Ten začíná v tom všedním a známém a zvolna přechází do hry s malířovou (a divákovou) imaginací. Co kdyby zvířata hrála lidské role? Co kdybychom mohli vidět dvě situace v jednom okamžiku? Co kdyby obraz nekončil rámem? Co kdyby…?
Slavnostní zahájení výstavy ZACHUCHLENO proběhne ve středu 23. března od 16:30 hodin. Výstava je inspirovaná počítačovou hrou CHUCHEL od renomovaného vývojářského studia Amanita Design.
Přijďte přivítat CHUCHLA a zažijte na vlastní kůži jeho dobrodružství! Pomozte mu splnit několik úkolů a úspěšně dojít do cíle.
Co myslíte, může být počítačová hra uměleckým dílem? Dozvíte se ve Sladovně!
Zachuchleno je určeno dětem do 10 let a jejich dospělým. Vstupenky do výstavy jsou již k dispozici, naleznete je zde.
Hravá výstava Zachuchleno vznikla ve spolupráci s Amanita Design, umělci ze Sunshine Cabaret a Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy.
Interaktivní divadelně-taneční představení Voda Voděnka hrajeme každé sobotní odpoledne od února do dubna, vždy dvakrát: od 15:30 a od 17 hodin.
Představení probíhá v kouzelném prostředí výstavy Voda mne napadá a je určeno všem malým i větším milovníkům vody.
Putujte do mraků a pak zpátky na zem – zachránit čistou Kapičku vody před zlým Suchoněm! Seznamte se s dobrým bobrem Václavem, osvoboďte vodu a užijte si svobodu spolu s ní.
Voda Voděnka vznikla pod vedením Petry Peškové, za výrazného přispění Gabriely Kroutilové, Lindy Hampl Mezrové, Rózy Zborníkové, Lucie Fučíkové, Tomáše Machka, Tomáše Novotného, Adama Langera a ve spolupráci s T-Dance.
Délka představení: 60 minut
Kapacita je omezená, vstupenky rezervujte zde.
Vážení přátelé Malé galerie Sladovny,
srdečně jsme vás zvali na vernisáž další výstavy. Bohužel s ohledem na aktuální hygienická opatření jsme se rozhodli zahájit výstavu bez vernisáže. Samotná výstava se uskuteční v plánovaném termínu.
Své dílo tentokrát představí malíř a sochař Zdenek Hůla. Autor zachytil každý týden roku v 52 dílech, formou obrazu a básní haiku.
Výstavu bude možné navštívit až do 8. listopadu 2020, každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Plánovaná páteční přednáška 2.10. na téma PÍSEK – CO HÝBE PÍSKEM byla vzhledem ke svému formátu diskuze a současné epidemiologické situaci ZRUŠENA. V rámci letošního 10.ročníku Den architektury v Písku se v plném rozsahu uskuteční pouze sobotní cyklovyjížďka s tématem potoka JIHER - voda a kulturní příměstská krajina.
Řeka, dopravní průtah městem, centrum, sídliště, bazén, kasárna, továrny, satelitní výstavba, zeleň a parky… To jsou všechno témata, která jsou v Písku stále živá.
Architekti Petr Lešek z ateliéru Projektil a Martin Zborník z Ateliéru v Kódu a z Píseckého světa se vám je snaží již 10. rokem přiblížit a uvést do souvislostí formou procházek. Je čas na pozadí těchto témat se trochu ohlédnout, kam jsme se za tuto dobu posunuli, co se povedlo a co zůstává dále k řešení. Přijďte diskutovat nad tématy, která hýbou Pískem.
Vstup zdarma.