Kalendář akcí

říjen 2024

8/10
Úterý

Budeme mít zavřeno

8.10.2024 máme z provozních důvodů zavřeno.  Děkujeme za pochopení. 

červenec 2024

9/7
Neděle
1/9
Neděle
16:0017:00

CESTA

V úterý 9. 7. 2024 od 16 hodin proběhne v Malé galerii vernisáž výstavy CESTA autorky Emilie Milerové. 
 
Od r. 2008 se Emilie Milerová doslova ponořila do studia čínské tušové malby a kaligrafie. Nekonečný proud CESTY vod žluté řeky, vánek v plachtách lehkých džunek, krása bambusu a jarních květů, verbální jednoduchost konstatování životních postojů a zkušeností - to vše je zachyceno v jejích pracích z tohoto období.
 
Nová výstava CESTA bude v Malé galerii Sladovny k vidění po celé léto, až do 1. září 2024.
 
Moc se těšíme na viděnou.

květen 2024

28/5
Neděle
7/7
Neděle

BAREVNÝ SVĚT PODLE EMILY

S radostí zveme všechny na vernisáž výstavy "Barevný svět podle Emily" od Emilie Milerové, která se uskuteční v úterý 28. května od 16 hodin Malé galerii Sladovny.

Jedná se o ukázky z volné naivní tvorby paní Emilie Milerové. Zároveň bude možné zakoupit omalovánky pro děti.

Vernisáží otevíráme výstavu, která bude pokračovat až do 7. července 2024.

28/5
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí.cz: Než natáhnu brka (Antti Tuomainen)

Aby nedošlo k omylu, tohle není brutální kriminálka, ani kniha anekdot. Přesto vás čeká detektivní zápletka, pár mrtvol, konkurenční boj a plno úvah proč se všechno tak nějak semlelo. Jaakkovi je 37, když mu lékař oznámí, že nemá chřipku, ale umírá na otravu – a nemá už moc času. Když se z ordinace vrátí domů, přistihne svou ženu, jak si užívá s mladým, přitažlivým zaměstnancem jejich společné firmy. Firmy, kterou začíná ohrožovat nebezpečná konkurence. Jaakko se rozhodne vypátrat toho, kdo mu usiluje o život. Se smrtí za zády jde všechno rychleji a je potřeba užít si i využít každou minutu.

Účinkují: Alan Novotný a Markéta Lánská
V překladu Vladimíra Piskoře vydala v roce 2018 Kniha Zlín ze skupiny Albatros Media
Cena v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
Vstupenky jsou k dispozici ZDE a na recepci Sladovny.

duben 2024

17/4
Středa
16:0017:30

Aromapsychologie v praxi s Kateřinou Melenovou v rámci Laboratoře nápad

Jak může vůně ovlivnit kreativní proces? 

Aromapsychologie je nový obor aromaterapie, který se věnuje vztahu aromat a duševního zdraví. Inhalace esenciálních olejů se uplatňuje při stavech chronické únavy, vyhoření, úzkosti, stresu, nespavosti a poruchách paměti.

Možnosti a praktické ukázky využít inhalace vonných přírodních látek pro harmonizaci psychiky představí MgA. Kateřina Melenová v interaktivním workshopu.

Kateřina Melenová se tomuto oboru věnuje přes deset let a je absolventka certifikovaného mezinárodního programu Aromapsychologie Tisserand institute USA

Vstupenky v předprodeji 👉 https://www.sladovna.cz/rezervace-a-on-line-vstupenky/

březen 2024

26/3
Neděle
19/5
Neděle
16:0017:00

UPKA

Výstava reprezentuje výběr z děl výtvarné skupiny UPKA. Díla představují náhled do různorodých pohledů autorů. Záměrem výstavy je seznámit diváka s tvorbou umělců v jejich rozmanitosti tak, aby díla hovořila sama za sebe, ale zároveň je stavěla do vzájemných dialogů. Plastiky a malby tří výtvarníků se vzájemně doplňují. Širokou škálu uměleckého vyjádření spojuje exprese a intuitivní proces.

leden 2024

23/1
Úterý
16:0017:00

Jiří Mašek – HLAVY

Vernisáž výstavy sochaře Jiřího Maška v Malé galerii. Sám sebe nazývá sochařem - úředníkem. Ruce mu pracují na příbězích, které jsou vepsány lidem do tváří. Vybírá si k tomu ty tváře, které ho oslovují a které příběhy jen hýří...

16/1
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí.cz: Holčička a cigareta (Benoît Duteurtre)

Kniha, kterou napsal velký přítel Milana Kundery, Benoît Duteurtre už v roce 2008, je až strašidelně nadčasová. Mnohé z toho, z čeho si tehdy dělal cynickou legraci se opravdu stalo až s zarážející přesností. Proti světu plovoucímu v katastrofálně znečištěném vzduchu a zavalovanému všemožnými zákazy, proti vládě nevychovaných emancipovaných dětiček se hrdina knihy, čtyřicátník zaměstnaný na magistrátě, dětinsky bouří: v práci si chodí na záchod potají vykouřit cigaretu. Je přistižen pětiletou holčičkou a tím pro něj začíná pekelná spirála vyšetřování, věznění a marné snahy obhájit se účastí v apokalyptické televizní reality show MartýrSuperStar vedou.

Účinkují: Petra Bučková a Lukáš Hejlík.

Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.

Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.

prosinec 2023

3/12
Neděle
10:0016:00

Adventní dílny

Tradiční rukodělné vánoční dílny proběhnou i letos první adventní neděli. 🎄
Přijďte si užít vánoční atmosféru, vyrobit adventní věnec, textilní dekorace, ozdoby z přírodnin, náramky z minerálů nebo drobné dárky.
Vstup zdarma, platí se pouze za jednotlivé výrobky.
Pokud vyrazíte do Sladovny s dětmi, můžete si návštěvu prodloužit: ve stejný den totiž probíhá speciální akce Nebe, peklo ráj. Čeká vás pátrání po jablku poznání, tvoření a spousta čertovinek - v rámci jedné vstupenky můžete během 90 minut (od 10:30, 12:30 nebo 14:30) exkluzivně navštívit hned tři výstavní sály – Mraveniště, JÁ město a Hnízdo ilustrace! Doprovázet vás budou poťouchlí čertíci a hodní andělé.
A pak už hurá na náměstí na rozsvícení stromečku, prostě dokonalá první adventní neděle plná tvoření a vánoční nálady! 
3/12
Neděle
10:3016:00

Nebe, peklo, ráj

Přijďte v neděli 3. prosince do Sladovny! Budeme společně hledat jablko poznání, tvořit a páchat spoustu čertovinek.
V rámci jedné vstupenky můžete během 90 minut (od 10:30, 12:30 nebo 14:30) exkluzivně navštívit hned tři výstavní sály – Mraveniště, JÁ město a Hnízdo ilustrace. To chcete zažít!
V každém sále vás budou čekat poťouchlý čert Uriáš a hodný anděl Petronel. Bát se však nemusíte, místo strašení si raději hrajeme, tvoříme, plníme úkoly a zamýšlíme se nad tím nejlepším, co je v nás.
Přijďte si užít milou atmosféru a možná i zjistit, že cesta k poznání vede především přes sebe sama, přes objevení síly přátelství, lásky a schopnosti odpuštění.
Návštěvu Sladovny si můžete prodloužit: v neděli probíhají i tradiční Adventní dílny, vstup je zdarma, platí se jen za jednotlivé výrobky. A pak už hurá na náměstí na rozsvícení stromečku, prostě dokonalá adventní neděle plná tvoření, her a vánoční atmosféry.
Cena: 100 Kč/osoba, vstupenky jsou k dispozici zde.

listopad 2023

28/11
16:00

Příběh světla – vernisáž výstavy Václava Lamra v Malé galerii

Dovolujeme si vás pozvat v úterý 28. listopadu od 16 hodin do Malé galerie písecké Sladovny. Proběhne vernisáž výstavy malíře Václava Lamra s názvem Příběh světla.
Jedná se o výstavu obrazů a grafik s příběhy, které píše samo lidství.
Výstava bude ve Sladovně k vidění do 14. ledna 2024.

26/11
Neděle
17:0018:00

Šestý smysl města

Členitý scénický zážitek vznikl v rámci umělecké rezidence studentů DAMU ve Sladovně, konkrétně v prostorách výstavy JÁ město. Je postaven na kombinaci individuálních reflexí i odkazů k současnému odbornému i tvůrčímu nahlížení na město jako bytostně lidský prostor. Tvůrci na město nahlíží jako na živou bytost, která umí promluvit ke všem našim smyslům, snům, touhám i strachům.
Imerzivní procházka našimi sny o městech, našimi městy a pro všechna naše města, ta vnitřní i vnější, první i druhá.
Autorská inscenace akčně a zároveň intimně pracuje s konkrétním prostorem a zároveň nabízí pestrou mozaiku scénických prostředků a postupů napříč divadelními druhy i žánry.
Doporučený věk: 11+
Autorský tým konceptu, scénografie i scénáře: studenti a studentky navazujícího magisterského studia Katedry výchovné dramatiky DAMU Praha
Umělecké vedení: Ivana Sobková a Roman Černík
Technická spolupráce na videu a zvuku: Matyáš Lada
První uvedení 27.10. 2023 Divadlo DISK

15/11
16:00

Tmání – zahájení

❗️Omlouváme se, účast režiséra Ondřeje Moravce na dnešním zahájení se ze zdravotních důvodů ruší. Děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou v 16 hodin!
Oceňovaný film ve virtuální realitě o depresi a naději míří do písecké Sladovny!
Co se děje v hlavě mladého člověka, který prožívá depresi? Existuje cesta, jak se z těchto stavů dostat ven? Mohlo by to jít třeba skrze hlas? První český animovaný film ve virtuální realitě s autobiografickými prvky umožňuje na chvíli zažít a pochopit…
Srdečně zveme na zahájení projektu, které proběhne za účasti režiséra ve středu 15. listopadu od 16 hodin.
Tmání je 25minutový interaktivní film, který se ovládá hlasem a pohybem. Tento film citlivým způsobem, na základě osobní zkušenosti autora, zpracovává téma deprese a přináší divákům důležité poselství a osvětu o této psychické nemoci.
Doporučená věková skupina: 13+
Kromě promítání pro veřejnost (aktuální termíny zde) nabízíme speciální program pro školy, který spojujeme s experimentováním s různými formami reality pomocí animačních technik v našem Animáriu.
Připojte se k naší cestě experimentování, umění a osvěty a prožijte inspirativní zážitek.
----
Producent: Frame Films, Koproducenti: Nowhere Media, Brainz Immersive
Za finanční podpory: Státní fond kinematografie - Unity - Medienboard Berlin-Brandenburg - Nadační fond Filmtalent Zlín - O2 - O2 Chytrá škola
1/11
16:00

Vernisáž Laboratoře Nápad

Srdečně zveme na zahájení kreativní Laboratoře Nápad, které proběhne ve středu 1. listopadu od 16 hodin u nás ve Sladovně. V Laboratoři Nápad můžete vstoupit do procesu tvorby výstavy ještě předtím, než se rozhodne o tématu. Na začátku je prázdná místnost. Co bude na jejím konci? To záleží na vás. Jak se rodí nápad? Jaké druhy nápadů existují? Jaké téma je pro vás důležité? Jak přivést nápad do reality? Čí to byl nápad? Co je Laboratoř? Laboratoř je živý, tvůrčí prostor, ateliér, který se několikrát do roka a s každým novým tématem proměňuje. Je to místo, ve kterém návštěvníci Sladovny, malí, velcí i všichni mezi tím, mohou tvořit společně s autory výstav, umělci a lektory z domova i ze zahraničí. Mohou si společně hrát, mohou se inspirovat a mohou zkoumat a poznávat svět, který k nám promlouvá.

říjen 2023

31/10
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí.cz: Losos v kaluži (spoluúčinkuje Markéta Lukášková)

Cynická Bára není typ holky, která se ráno probudí se sexy rozcuchem, protáhne se a na první pokus vyfotí #nomakeup selfie, za kterou dostane 200 lajků, než dojde do koupelny. Je spíš ten typ holky, která se ráno bojí podívat do zrcadla, na zůstatek účtu a do lednice. Její život se otočí vzhůru nohama, když jí umře babička a "odejde do nebe". Bára ale zjistí, že smrtí nic nekončí, naopak jí všechno začíná! Tohle bude v LiStOVáNí ryzí dámská jízda! Markéta Lukášková, známá spisovatelka a podcasterka, nebude chybět na žádném z představení, po diskuzi si budete moci koupit jakoukoliv z třech jejích knih. Do té doby ji sledujte třeba na sítích @pandikralovna.
Účinkují: Věra Hollá, Pavla Dostálová a Markéta Lukášková.
V roce 2017 vydalo nakladatelství Motto.
Cena v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.
11/10
Středa

Papučový den aneb V galerii jako doma

Ve středu 11.října si připomínáme celostátní Papučový den. V rámci doprovodného programu akce pořádané píseckým Hospicem Athelas pro vás po celý den (od 9 do 17 hodin) otevřeme dveře všech výstav bez časového omezení za jednotné vstupné 200 Kč. A to není zdaleka všechno! Nasaďte papuče a přijďte si užít domáckou atmosféru v naší hravé galerii, kterou jsme pro tento den speciálně zútulnili. Uvítáme vás lahodným papučínem (vhodné a doporučené i pro děti 🙂, v Pilařišti si poslechnete pohádku, výstava Daisy 100 vás pohostí máslovými sušenkami a pravým anglickým čajem, JÁ město pak obohatí ve 14 a 16 hodin zážitkový vodní bar LALOK a v Animáriu se budete moci kromě samotné animace zachumlat do deky a užít si promítání filmu.
Obujme se do papučí a podpořme společně písecký hospic Athelas a myšlenku domácí hospicové péče – myšlenku, že je možné zůstat na konci svého života doma se svými blízkými.
Vyfoťte se u nás v papučích, sdílejte na sociálních sítích s hashtagem #papucovyden #sladovnavpapucich.
Ze Sladovny mohou vést vaše kroky ke Kamennému mostu nebo do Palackého sadů, kde vás čeká bohatý program. Nejen děti si užijí papučovou hru, tancování s T-Dance a Z.I.P. Písek, stavění symbolického domu nebo představení Divadla Buřt.
Akce je pořádána na podporu píseckého Domácího hospice Athelas, kterému bude věnováno 50 % z každé prodané vstupenky.

září 2023

26/9
Úterý
16:0017:00

Barevný koncert: vernisáž výstavy Jana Sýkory v Malé galerii

Malá galerie Sladovny představí barevný svět olejomaleb malíře Jana Sýkory k výročí jeho nedožitých devadesátých narozenin. Srdečně zveme na zahájení výstavy v úterý 26. září od 16 hodin ve Sladovně. Úvodní slovo pronese Irena Mašíková. Výstava bude k vidění do 19. listopadu 2023.

17/9
Neděle
15:0016:00

Derniéra výstavy v Malé galerii + vyhlášení výherců

Srdečně zveme na derniéru výstavy Dřevo-Ruce-Srdce umělců Silvie Belis a Martina Patřičného. Součástí derniéry bude vyhlášení výherců dřevěné soutěže a komentovaná prohlídka s autory.

14/9
Čtvrtek
15:3017:00

Jako by nám četla Daisy

Nenechte si ujít jedinečnou možnost naslouchat příběhům poetického světa Daisy Mrázkové přímo z úst její dcery, paní Veroniky Pávkové. Ta zavítá ve čtvrtek 14. září do Sladovny a přečte nám nejenom ze své nejoblíbenější knihy, ale možná poodhalí i některá tajemství, která jsou za příběhy skrytá... Srdečně zveme na tento vzácný zážitek ve výstavě Daisy 100: Čekárna na neděli.
V rámci akce proběhne také vernisáž obrázků malých i velkých návštěvníků, které vznikly v ateliéru Daisy.
Čtvrtek 14. září, vstupné: 100 Kč, vstupenky najdete zde.

červenec 2023

25/7
16:00

Dřevo-Ruce-Srdce: Vernisáž výstavy v Malé galerii

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Dřevo-Ruce-Srdce, kterou společně vytvořili Silvia Belis a Martin Patřičný.
Vernisáž proběhne v úterý 25. července od 16 hodin v Malé galerii Sladovny. K poslechu zazpívá Bedřich Ludvík, režisér, písničkář, spisovatel.
Martin Patřičný je výtvarníkem žijícím dřevem. Píše o něm knihy a je dřevu zcela oddán. Je populárním učitelem i díky televiznímu dokumentu Kus dřeva ze stromu a knihám o dřevu (Tajemství dřeva, Velká kniha o dřevě, Umění dřeva). Silvia Belis je výtvarnice, která si ráda hraje se dřevem, nechává se inspirovat a překvapovat. Je kurátorkou a ilustrátorkou komiksu Vlčí holka.
Ve své tvorbě se potkávají jako jin a jang v čínské filozofii, dle Silvie popsané jako dvě navzájem opačné a doplňující se síly. Oba milují divadlo a rádi si hrají a tak pro Sladovnu dali dohromady dřevěnou výstavu, která má i svou interaktivní část.
Výstava potrvá do 17. září 2023.

červen 2023

1/6
Čtvrtek

Den dětí ve Sladovně: výstava JÁ město za poloviční cenu

Rádi děláme radost nejen dětem! Přijďte zažít na Den dětí nejnovější interaktivní výstavu JÁ město za poloviční cenu! Vstupte s námi do města mnoha perspektiv, skrytých významů i výzev k objevování. Můžete zabloudit, pohoupat se, odpočívat, tančit, žasnout, nechat se unést, budovat i bořit, přetvářet, vystoupat a shlížet, pátrat, porovnávat a srovnávat, čerpat informace, přemítat a nebo si pohrát… A můžete se i najít.
Vstupné: 50 Kč, délka prohlídky: 90 min.
Akce platí pouze 1. června 2023. Vstupenky pořídíte na recepci Sladovny a zde.

květen 2023

23/5
16:00

Propletení: vernisáž výstavy v Malé galerii

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Propletení (aneb Ája a Sochařka), která proběhne v rámci cyklu Umění žije! v úterý 23. května od 16 hodin v Malé galerii písecké Sladovny.
Představí tvorbu Anny Krninské a Vladimíra Noska, jež se nadčasově a svobodně protíná a zase sobě vzdaluje.
23/5
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí.cz: Historky z Tinderu (Lucie Macháčková)

Jedno z divácky nejúspěšnějších LiStOVáNí míří i do písecké Sladovny!
Čekají vás příběhy o lásce, sexu a dalších katastrofách. Z nejhorších rande jsou ty nejlepší historky – protože neštěstí nechodí po horách, ale po single holkách! Populární stand-up komička Lucie Macháčková s humorem a nadsázkou glosuje milostné karamboly, které jsou pochopitelně živnou půdou pro projekt LiStOVáNí.
Představení, stejně jako kniha Lucie Macháčkové, je plné příběhů o lásce, randění i pořádných trapasech, které vás zaručeně dostanou – ať už jste single, zadaní, anebo něco mezi. Dozvíte se například, co se stane, když se zabouchnete na divokém večírku, co dělat, když při šnorchlování v moři omylem narazíte na svého ex nebo jak nejlépe rozchodit rozchod.
Účinkuje: Pavla Dostálová (alternuje Lucie Macháčková) a Lukáš Hejlík
V roce 2022 vydalo nakladatelství Cosmopolis.
Cena v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
Vstupenky jsou k dispozici zde a recepci Sladovny.
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
12/5
Neděle
14/5
Neděle
12:0016:00

Pískoviště 2023: Jihočeské Athény

Pískoviště je pouliční festival pro děti a jejich dospělé. 

Letos nabídne návštěvníkům antickou odyseu historickým centrem města. Téma ročníku 2023 bylo volně inspirováno Aristotelovou Poetikou, jeho myšlenkami týkajícími se prostorového básnictví a specifického způsobu vzdělávání. Jde o uplatnění principu tzv. peripatetické školy, učení se při chůzi – při interaktivitě jak fyzické, tak duševní, o objevování věcí v prostředí města. Na několika stanovištích čekají návštěvníky divadelní představení, performance, dílny nebo hudební vystoupení. Každé zastavení představí hravě a srozumitelně jiného antického filozofa či jeho hlavní myšlenku.

Pojďme společně hledat stopy antických Athén v jihočeském Písku. Představte si, že mladý Pythagoras v Písku studoval, Homér zde strávil několik letních pobytů v důchodu a Ezop se inspiroval ve Sladovně v Mraveništi!

Páteční dopoledne bude patřit školám a školkám, na odpoledne jsou naplánované hned dvě vernisáže: zahájení výstavy obřích soch z písku a otevření velké interaktivní expozice věnované smyslu města ve Sladovně. V sobotu se pak Písek promění v jihočeské Athény plné zábavy, poučení, antických myšlenek a her.

Program vzniká živelně před samotným festivalem, v kulisách specifického prostoru města Písek a jeho obyvatel. Všem autorům chceme dopřát tvůrčí svobodu a podmínky pro společnou tvorbu. Návštěvníkovi potom aktivní účast na programu a inspirativní zážitek. Důležitý je proces i výsledek – i cesta může být cíl.

Ani letos nebudou chybět také obří sochy z písku, originální umělecká vystoupení, závody dračích lodí i amatérských robotiků a fůra další zábavy!

Více na www.piskoviste.info.

5/5
Pátek
16:0018:00

Májový piknik s Daisy a Kul.turistou

V pátek bude piknik!
Sladovna a Kul.turista vás srdečně zvou na májový piknik při příležitosti nedožitých 100. narozenin ilustrátorky Daisy Mrázkové.
Proběhne v pátek 5. května od 16 hodin na nádvoří Sladovny, kde pro vás bude nachystané posezení, pastelky, pravý anglický čaj a sušenky, čtení z knih Daisy, hudební doprovod a vůbec skvělá atmosféra.
Vezměte piknikové koše i košíčky a přijďte si s námi užít milé odpoledne! Na piknik naváže v pět hodin vernisáž výstavy Daisy 100: Čekárna na neděli. Kdo bude mít chuť, může se tedy zdržet déle a nahlédnout od zbrusu nové zážitkové výstavy.
Projekt Kul.turista a platforma 28 Houses jsou součástí kandidatury Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury. @Budějovice2028 #budejovice2028#cultureiscare #ehmk2028
5/5
17:05

Daisy 100: Čekárna na neděli – vernisáž

Významné ilustrátorce a autorce dětských knih Daisy Mrázkové by bylo v pátek 5. 5. přesně sto let. Přijďte si s námi a rodinou Daisy připít anglickým čajem na její počest a oživit její tvorbu zahájením unikátní živé výstavy Daisy 100 s podtitulem Čekárna na neděli. 

Vernisáž začne 5. 5. v 5 hodin a 5 minut odpoledne, její součástí bude křest dosud nevydané knihy Daisy Mrázkové Akvarel pro nejmenší

K poslechu zahrají Bára a Jan Ungerovi.

Díky spolupráci s Galerií Mrázek dostanete příležitost prohlédnout si i dosud nevystavená díla, ale také zjistit, jaký měla Daisy život jako malá, proč si tolik přála stát se malířkou a jak se jí to podařilo. V rámci kreativního ateliéru bude také možné vyzkoušet si oblíbené malířské techniky Daisy a nechat se tak inspirovat nejen jejími knížkami, ale i volnou výtvarnou tvorbou.

Kdo bude mít chuť, může přijít už v 16 hodin na nádvoří Sladovny, kde jsme pro vás připravili tematický Piknik s Daisy.

A kdo ví, třeba přijde i Jácíček, medvěd Flóra nebo Trofina.

Těšíme se na viděnou!

duben 2023

30/4
Neděle
12:0016:00

Audiovizuální workshop: INTERVALY s Tomášem Reindlem + koncert

Sladovna je sice v druhé polovině dubna pro veřejnost zavřená, ale stejně to bez vás nevydržíme! Kromě práce na nových výstavách jsme si pro vás připravili dva exkluzivní workshopy zaměřené na audiovizuální komunikaci.
Přijďte prozkoumat princip alikvotního zpěvu, hledat přirozené intervaly ve svém vlastním hlase, stát se sám sobě muzikoterapeutem.
S hudebním skladatelem, muzikologem a pedagogem Tomášem Reindlem se zaměříme na muzikoterapeutické principy, rytmiku – rozvoj rytmického cítění, komunikaci rytmem, vyzkoušíme si jednoduchá a zábavná rytmická cvičení s použitím indických rytmických slabik.
Od 15 hodin pak v Balzám Café proběhne krátký koncert projektu Omnion.
Workshop je zdarma, z důvodu omezené kapacity si prosím rezervujte místa na mailové adrese tomas.machek@sladovna.cz.
Ing. MgA Tomáš Reindl, PhD. hudební skladatel, multiinstrumentalista, hráč na tabla, pedagog, muzikolog. Ve své hudbě rád překračuje žánrové bariéry, inspiruje se starými evropskými i mimoevropskými hudebními tradicemi, ve kterých má hudba často extatický, transovní rozměr. Zároveň však využívá i moderní hudební technologie a procesy.
Ukázku z jeho tvorby najdete tady: https://bit.ly/3msj6Dp
Workshop je součástí projektu Audiovizuální tvorba jako forma komunikace realizovaného za podpory Evropské unie a Ministerstva kultury ČR.
                                   
23/4
Neděle
10:0013:00

Animační workshop: REPLACING s Vojtěchem Domlátilem

Sladovna je sice v druhé polovině dubna pro veřejnost zavřená, kromě práce na nových výstavých jsme si pro vás však připravili dva exkluzivní workshopy zaměřené na audiovizuální komunikaci.
Přijďte si vyzkoušet "detektivní" animační techniku replacingu. Vydáme se vyzbrojeni lupou v podobě fotoaparátu do rozlehlých útrob Sladovny či jejího okolí. Na této dobrodružné výpravě budeme jako detektivové hledat opakující se skryté stopy. Díky pečlivému sestavení v nich nalezneme nečekaný pohyb. Najdeme pachatele? Nebo neviditelný život?
Workshop je zdarma, z důvodu omezené kapacity si prosím rezervujte místa na mailové adrese tomas.machek@sladovna.cz.
doc. MgA.Vojtěch Domlátil působí jako vedoucí katedry audiovize a ateliéru animace na plzeňské Sutnarce (ZČU). Je autorem řady mezinárodně úspěšných nenarativních animovaných filmů.
Oceňovanou ukázku z jeho tvorby můžete zhlédnout zde: https://vimeo.com/202648841
Workshop je součástí projektu Audiovizuální tvorba jako forma komunikace realizovaného za podpory Evropské unie a Ministerstva kultury ČR.
 

březen 2023

22/3
Neděle
30/4
Neděle
15:0000:00

Ty válčíš, já maluju

Bylo nebylo. Děti měly na Ukrajině domov. Chodily tam do školy. Hrály si s kamarády. Věčně s mobilem v ruce rozčilovaly své rodiče. (Ne)venčily pejsky, (ne)staraly se o kočičky, morčata a další havěť. Chodily na různé kroužky. A pak nastal den, kdy je rodiče probudili slovy: „Začala válka! Musíme odjet!“

Některé z těchto dětí se ocitly na jihu Čech, ve městě Písek, a to už koncem února 2022. Brzy začaly docházet do městem zřízených adaptačních skupin, kde se mohly potkávat se svými vrstevníky, učit se, začít studovat češtinu.

Právě v těchto skupinách vznikly obrázky, které si momentálně můžete prohlédnout ve foyer písecké Sladovny. Učitelky – také z Ukrajiny – viděly, jak často jsou děti skleslé, jak často – obzvlášť ty mladší – pláčou. Napadlo je, že by se děti mohly ze svých bolestí vykreslit. Žádné zadání, žádné téma. Jen otázka: „Jak ti je?“ A nabídka: „Zkus to nakreslit.“

Obrázky vznikly začátkem dubna 2022. Výstavu připravila dobrovolnická platforma Svět v Písku.

31/3
Pátek
16:0020:30

Tanec, zrní a film

Moc rádi bychom Vás pozvali do Sladovny na prezentaci unikátního projektu Tanec v zrní, který probíhal na podzim 2022 ve Sladovně. 

Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí pro děti i dospělé, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní.

 “Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč,” vysvětluje Adam Langer.

Kromě premiéry pěti krátkých filmů, představení projektu a nevšedních setkání vás čeká také setkání s tvůrci a odbornou veřejností.

Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. Kromě interního týmu Sladovny a filmařů se do Tance v zrní zapojili mim a tanečník Tomáš Kasprzyk, písecká taneční škola T-dance vedená Gabrielou Kroutilovou, slovenský choreograf působící v Polsku Matěj Matějka, žáci ze ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary pod vedením Petry Blau, chlapecká taneční skupiny ze ZUŠ Vodňany vedená lektorkou Miluší Šindlerovou nebo členové Tanečního studia Light Lenky Tretiagové.

PROGRAM
16:00–⁠17:30 Prohlídka Sladovny (pro zájemce)
17:30–⁠18:00 Uvítací káva
18:00 Oficiální zahájení
18:15–⁠18:30 Představení Sladovny, Laboratoře, projektu Tanec v zrní
18:30–⁠20:00 Představení a projekce filmů
20:00–⁠20:30 Pohoštění a neformální diskuze

Těšíme se na viděnou v pátek 31. března a prosíme o potvrzení účasti a vyplnění krátkého dotazníku.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury, Národního plánu obnovy a Evropské unie.

Produkce: Petra Mojžíšová, Sylva Kofroňová, Klára Mathieu
Lektorský tým Sladovny
Odborná konzultace: Jana Návratová

28/3
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí.cz: Straka v říši entropie (Markéta Baňková)

Markéta Baňková, objev roku ceny Magnesia Litera 2011, napsala bajky. Velmi vtipné bajky. Pro dospělé. Ale pobaví i děti. Dokonce i puberťáky. Zvířata v nich luští záhady existence a fungová světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky prochází krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku! Jestli máte špatné vzpomínky na fyziku, přijďte na LiStOVáNí touto originální knihou. A jestli fyzika nebere i Vaše děti a puberťáky, vezměte je klidně také, zažijí velmi příjemné doučová! Bavit se budou naprosto všichni, to je fyzikálně dané!

Účinkují: Věra Hollá a Pavel Oubram 

Vydalo nakladatelství Petr Prchal

Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.

Cena: 140 Kč v předprodeji, 170 Kč na místě.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
21/3
Úterý
16:0017:00

Vernisáž výstavy Obnažená krajina umělkyně Šárky Rubickové

Výstava Obnažená krajina představuje tvorbu Šárky Rubickové, výtvarnice, která cestuje krajinou reálnou, snovou i dětskou, po těle i po duši. 

Srdečně zveme všechny na vernisáž, která proběhne 21.3. v 16 hodin v prostorách Malé Galerie Sladovny Písek. Výstava potrvá do 14.5.2023

únor 2023

17/2
Pátek
14:0015:00

Laboratoř smyslu města – vernisáž

V pátek 17. února otevřeme naši Laboratoř Smyslu města.  Jedná se o prostor, kde hledáme odpovědi na tyto otázky: Co je pro tebe město? Jaký je smysl města? Jaké jsou principy města? Kdo a co je součástí města? Co my od města potřebujeme? Co město potřebuje od nás? Čím si život ve městě můžeme zlepšit? Co je pro město dobré?

V rámci Laboratoře se můžete stát spolutvůrci velké výstavy, kterou budeme otevírat ve Sladovně v květnu 2023.

Je to živý, tvůrčí prostor, ateliér, který se několikrát do roka a s každým novým tématem proměňuje. Je to místo, ve kterém návštěvníci Sladovny, malí, velcí i všichni mezi tím, mohou tvořit společně s autory výstav, umělci a lektory. Mohou si společně hrát, mohou se inspirovat a mohou zkoumat a poznávat svět, který k nám promlouvá.

Laboratoř Smyslu města využívá prvků původní výstavy Šestý smysl města a staví je do nového kontextu.

8/2
17:00

Godi Keller: Jaké kompetence děti v životě skutečně potřebují?

Přednáška norského pedagoga, docenta na univerzitě v Oslu, spisovatele, vypravěče a oblíbeného lektora Godiho Kellera. 

Přednáška proběhne v anglickém jazyce s tlumočníkem.

Vstupné: 100 Kč

Pořádá ZŠ Svobodná a MŠ Písek

1/2
Úterý
28/2
Úterý

Nepít je umění / Suchej únor

Nepít je umění! S tímto heslem startuje 11. ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Letos se k výzvě připojuje také Sladovna. Zve do netradičního baru – celkem třikrát v průběhu února nabídne návštěvníkům galerie doplňkový program – Vodní a Vonný bar. V prostorách galerie budou zážitkové bary pro návštěvníky výstav otevřeny 1. února od 13:30, 17. února od 13:30 hodin a 28. února od 13:30 hodin. Přijďte zjistit, jaké to je pít všemi smysly a zaposlouchat se do příběhů vody a vůní – a také si přiťuknout a připít na zdraví bez kapky alkoholu!

leden 2023

31/1
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí: ROGER KROWIAK, vlastní zbraní zblízka (kolektiv autorů)

Agent Roger Krowiak, muž s ocelovými svaly, nebesky vysokou inteligencí a neodolatelným šarmem, připlouvá do přístavu stověžaté Bratislavy, hlavního města Polska. Zaplétá se do složité hry kontrašpionáže a stihne přitom poznat čtyři nejkrásnější ženy světa. Kultovní kolektivní román psali tehdy nejlepší slovenští spisovatelé, ti nejlepší čeští ho pak překládali. Komiks s originálními kresbami mistra Danglára uvádí po letech v život projekt LiStOVáNí, poslední výstřel totiž ještě nezazněl!

Účinkují: Lukáš Hejlík, Věra Hollá, Pavel Oubram.

V roce 2004 vydalo nakladatelství Petrov.

Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.

Cena: 140 Kč v předprodeji, 170 Kč na místě.

17/1
Úterý
16:0017:00

Vernisáž výstavy Beztíže umělce Davida Čápa

Srdečně zveme do Sladovny na první vernisáž roku 2023. V úterý 17. ledna od 16 hodin otevřeme v Malé galerii výstavu Beztíže umělce Davida Čápa.

Lehkost –⁠ jemné, až téměř nesmělé linky rozplývající se v kalužích forem a barev. Vesmírná vzdálenost i zemitá blízkost –⁠ to jsou obrazy Davida Čápa. Přímo vyzývají k rozplynutí se v prostoru, který vytvářejí, ve stavu Beztíže.

Těšíme se na viděnou ve Sladovně!

prosinec 2022

4/12
Neděle
16:0017:30

Vernisáž výstavy Pletky s anděly v Malé galerii + rozsvícení betléma

Srdečně zveme na adventní vernisáž výstavy Pletky s anděly scénografky a výtvarnice Evy Blahové v Malé galerii písecké Sladovny. Výstava je vznikla ve spolupráci hned několika institucí i jedinců: Domácí hospic Athelas, Eva, Sladovna, Advent v Písku, žáci i učitelé ZŠ Svobodná a písecké pletařky a háčkařky se spojili pod jedním andělským křídlem, aby pro vás, pro Písek vytvořili prostor pro předvánoční ztišení, hravost a možná i dotek andělského křídla.
 
Vernisáž proběhne zcela výjimečně na 2. adventní neděli 4. prosince 2022 od 16 hodin v Malé galerii Sladovny. Následně v 17:00 na nádvoří Sladovny slavnostně rozsvítíme a přivítáme nový betlém do rodiny píseckých betlémů (Advent v Písku), který pro nás vyrobili žáci ZŠ Svobodná. K tomu nám zazpívá Eliška Kotlínová s kapelou.
Přijďte a podpořte svou návštěvou písecký domácí hospic a nechte na sebe dýchnout kouzelnou atmosféru výstavy.
 
Víte, že andělé existují? Jen někteří prý nemají křídla.
Představte si, že se můžete na chvíli zastavit…
a potkat svého anděla…
třeba Vás zlehka pohladí po tváři…
nebo zaslechnete šumění jeho křídel…
Věříte?
Nebo jej vidíte?
 
Těšíme se na andělské adventní setkání s Vámi.

listopad 2022

30/11
Středa
13:3017:00

Nebe, peklo, ráj ve Sladovně

Škola čertovinek, loutková legenda o svatém Mikuláši, tanec, ale i kreativní tvoření – to všechno vás čeká ve středu 30. listopadu odpoledne ve Sladovně!

V rámci jedné vstupenky budete moci během 90 minut (od 13:30 nebo 15:30) exkluzivně navštívit hned tři výstavní sály – Mraveniště, Hnízdo ilustrace a speciální prostor plný zrní! To chcete zažít!

Cestou můžete potkat anděla nebo čertíka. Bát se však nemusíte, místo strašení si raději hrajeme, zamýšlíme se nad tím nejlepším, co je v nás, odhodíme své hříchy a dovolíme si něco přát. Kdo chce, může přijít v kostýmu čerta či anděla, ať máme veselo!

Vstupenky jsou k dispozici tady.

27/11
Neděle
10:0016:00

Adventní dílny

Tradiční rukodělné vánoční dílny proběhnou první adventní neděli. 🎄
Přijďte si užít vánoční atmosféru a vyrobit adventní věnec, dekorace nebo drobné dárky.
Vstup zdarma, platí se pouze za jednotlivé výrobky. 
22/11
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí: TŘEŠNĚ V RUMU (Michaela Janečková)

Dovolená s cholerickým dědou (!) komunistou (!!) na Kubě (!!!). Třicetiletá Michaela, redaktorka veřejnoprávní televize potlačila svůj pud sebezáchovy, a rozhodla se se svým (o čtyři dekády starším dědou) a partou důchodců bezmála měsíc cestovat po Kubě. Když balila kufry, ještě netušila, že za pár dní: stráví večer na policejní stanici na okraji Havany, pak se děda ztratí v pralese, že rum je oficiální snídaní šampionů a patery trenky na měsíc v pohodě stačí.

Těšte se na One woman show Petry Bučkové, kterou můžete znát ze seriálu Jitřní záře, plnou svérázných historek a bizarních situací v kubánských kulisách. Možná dojde i na Guantanameru aneb co se stane, když sejmete rudé třešničky z loga KSČM a naložíte je do řízného kubánského rumu.

Vstupenky jsou k dispozici zde a na recepci Sladovny.

Účinkuje: Petra Bučková

V roce 2022 vydalo nakladatelství Cosmopolis.

Cena: 140 Kč v předprodeji, 170 Kč na místě.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
20/11
Neděle
14:0015:00

Zrnění – premiéra

Srdečně zveme na premiéru interaktivního pohybového představení, které je inspirované zrnem, výstavou Jak a jak dál i příběhy každého z nás. Co ze mne vyroste? Kudy vede moje cesta? Jak pečovat o zrnko naděje? Přijďte s námi hledat zrnka otázek i odpovědí.
 
Pro každého od 5 do 99 let. 
 
Představení vzniká pod vedením Matěje Matějky ve spolupráci s Adamem Langerem, Petrou Peškovou, Gabrielou Kroutilovou, Lukášem Urbancem, Sladovnou Písek a tanečnicemi z T-Dance: Evou Bušinovou, Rozálií Zborníkovou, Elenou Střízkovou, Lucií Fučíkovou, Barborou Marouškovou.
 
Cena vstupenky: 170 Kč, kapacita sálu je omezená, vstupenky si můžete rezervovat na e-mailu karolina.vorackova@sladovna.cz. Děkujeme za pochopení a na viděnou v zrní! 🌾
----
Upozornění: Zrnění se odehrává v sále plném pšenice a vysokou prašností, není tedy vhodné pro astmatiky a alergiky. 

říjen 2022

11/10
Úterý
16:0017:00

Vernisáž výstavy Písek v tanci

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Písek v tanci, která vznikla při příležitosti 10. výročí tanečního studia T-dance. 

Jedná se o projekt spolupráce hned čtyř umělců, kde každý reprezentuje určitou kvalitu pohybu. Gabriela Kroutilová jako hlavní iniciátor projektu reprezentuje tanec a choreografii, Jana Pecholtová statický moment, Kátika Talavašková společně s Jaroslavem Kumprechtem pak pojí momenty dohromady. Všechny pak propojuje Písek, město, které jim neustále tepe do rytmu. Město, které spojuje. 

Výstava bude v rámci cyklu Umění žije! k vidění v Malé galerii Sladovny do 30. listopadu 2022.

září 2022

30/9
Pátek
18:0021:00

Bazén není vše: Beseda o kvalitě prostředí a potřebném rozvoji města + vernisáž venkovní výstavy Česká cena za architekturu 2022

Po 11 letech architektonických procházek vás letos zveme v pátek 30.9.2022 od 18:00 do netradičních prostor v objektu sladovny na veřejnou BESEDU, která chce navázat s dlouholetými průvodci architekty Petrem Leškem – místopředsedou České komory architektů, PROJEKTIL ARCHITEKTI a Martinem Zborníkem – Písecký svět, ATELIÉR V KÓDU na mnohokráte probíraná rozvojová témata našeho města, o péči o prostředí v našem městě a o smyslu Programu architektury pro komunální politiku. Beseda volně naváže na inspirativní VERNISÁŽ venkovní instalace VÝSTAVY odbornou porotou nominovaných dobrých příkladů staveb v rámci letošního kola prestižní architektonické soutěže ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU. Ta pak bude všem veřejně dostupná od 30.9.2022 do 12.12.2022 na náplavce u Otavy v prostoru pod sladovnou.

18:00 – 20:00 BAZÉN NENÍ VŠE: BESEDA O KVALITĚ PROSTŘEDÍ A POTŘEBNÉM ROZVOJI MĚSTA

V Písku sice bude (či již je) po komunálních volbách, přesto je ale důležité i nadále na tato zásadní rozvojová témata debatovat s našimi nově zvolenými zástupci a s obyvateli – uživateli našeho měste. Téma péče o vytvořené prostředí, které nás obklopuje, se v prioritách většiny zastupitelů zužuje na pár preferovaných staveb. Kvalitní prostředí přitom zásadně ovlivňuje kvalitu našich životů, a proto by péči o něj měla být přikládána velká váha právě v komunální politice. Smyslem je podnítit zájem o péči o prostředí a poukázat na nutné oblasti, na které je potřeba se společně soustředit. Jako základ pro debatu nám může posloužit Petrem Leškem pro Českou komoru architektů sestavený Programu architektury pro komunální politiku. Již v roce 2014 jsme se tímto tématem na našem webu zaobírali a to v článku
Program Architektura pro lepší Písek – nejen pro obecní volby
Mnoho z uvedených témat je stále aktuálních a je potřeba se jim dále věnovat, nebo u některých témat je potřeba se ohlédnout a zhodnotit, zda v současnosti přispívají k rozvoji našeho města, či rozvoj spíše nebrzdí.

Koná se v pátek 30.9.2022 od 18:00 – 20:00 v netradičních, zatím nezrekonstruovaných prostorách Sladovny Písek, vchod bočním vstupem z nádvoří
Celá akce je zdarma

od 20:00 (po skončení besedy)
VENKOVNÍ VÝSTAVA – ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2022
Nejprestižnější tuzemské soutěže na poli architektury nám představí 34 letošních porotou vybraných nominovaných nejlepších realizací postavených na území České republiky
Výstava potrvá od 30.9. do 12.12.2022

Vernisáž venkovní výstavy NA NÁPLAVCE POD SLADOVNOU u kavárny BALZÁM.

Aktuální podrobnosti a informace o minulých ročnících najdete na http://www.piseckysvet.cz/zivotni-prostor/den-architektury-no-12-v-pisku-bazen-neni-vse-beseda-o-kvalite-prostredi-a-potrebnem-rozvoji-mesta
nebo na FB https://www.facebook.com/pisecky.svet/posts/461880292646526

25/9
Neděle
19:0020:00

Moon Cabaret: Mr. Moon – velkolepý kabaret pod širým nebem

❗️❗️ Vzhledem k počasí přesouváme kabaret do sklepa Sladovny (vstup od řeky). Děkujeme za pochopení a těšíme se 🙂 ❗️❗️

Příběh skupiny vzniklé na cestách skze setkání, osobní tragédie a životní osudy. Kdo jsme? Muzikanti? Klauni ? básníci? Cestujeme už dvě století, připoutáni k sobě, vypravěči z jiných časů... Jedinečné kabaretní vystoupení v anglickém jazyce pod širým nebem.

Představení vytvořil v roce 2019 Moon Cabaret, divadelní odnož mezinárodního uměleckého kolektivu Snowapple. Cílem bylo vytvořit show, která se bude odehrávat na neobvyklých místech, osloví různorodá publika a spojí ty nejodvážnější a nejtalentovanější umělce.

23/9
Pátek
16:0018:00

Vernisáž výstavy Továrna na utopii

Přijměte naše pozvání na vernisáž autorské interaktivní výstavy Továrna na utopii, která je tvořena šesti původními instalacemi šesti různých autorů. Ti se při své tvorbě inspirovali utopickými motivy v literárním díle Karla Čapka.

Vernisáž proběhne v pátek 23. září od 16 hodin.

Výstava vznikla v rámci výstavní činnosti Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s.

14/9
Středa
17:0018:00

LiStOVáNí: Když panda tančí (James Gould-Bourn)

Čekat pobavení od příběhu, kde hlavní hrdina ztratil milovanou ženu, jeho syn od té doby nepromluvil ani slovo, v práci dostal padáka a bez praxe nemůže dělat ani venčitele psů? Ano, nebojte! Začne totiž v parku tančit jako panda. A i když jeho vypelichaný kostým páchne jako zvratky a lidé si ho pletou s fretkou, začne se mu blýskat na lepší časy, když se dozví o soutěži talentů. Do parády si ho navíc vezme tanečnice u tyče. Podaří se Dannymu vyhrát hlavní cenu a získat zpět důvěru jediného syna, než mu zlotřilý domácí nechá zpřerážet kosti?

Účinkují: Lukáš Hejlík a Pavel Oubram

V roce 2020 vydalo nakladatelství Host v překladu Lucie Bregantové

Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.

Vstupenky jsou k dispozici zde nebo na recepci Sladovny.
Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
9/9
Neděle
11/9
Neděle
18:0023:59

Cool v plotě

Třináctý ročník multižánrového festivalu jednoho umělce přivítá v Písku řadu tuzemských i zahraničních umělců. Celý program je k dispozici zde. Kromě koncertů na několika místech města je připravený i doprovodný program.
 
V sobotu 10. září od 14 hodin zavítá na nádvoří Sladovny Víťa Marčík mladší a jeho Divadlo Já to jsem! Všem dětem od 3 let zahrají Eliščiny pohádky, loutkový příběh o princezně, princi, skřítcích, draku a neopodstatněném strachu. Vstupné je dobrovolné, délka představení: 45 minut.
 
Chybět nebude ani Víťa Marčík starší který uvede v pátek v Balzám Café inscenaci pro dospělé s názvem Středověká mysteria.

srpen 2022

6/8
Sobota

Jakou barvu má Písek?

Multikulturní festival hudby, poezie a zážitků.
Jakousi červenou nití, která se line celým programem a propojuje jej, jsou nejen barvy, ale i slavné písecké osobnosti, které město proslavily. Barevná zastavení s komentovanými prohlídkami nabídnou vybrané historické objekty, hudební program nebude chybět v Palackého sadech, stejně tak bohatý doprovodný program na mnoha dalších místech. Jedním z barevných zastavení je i Sladovna, která v rámci festivalu otevře jeho návštěvníkům dveře výstav Radek Pilař (917 hodin, zdarma) a Jak A jaK dál (100 Kč/osoba, nutná rezervace na webu). Celý program najdete zde.

2/8
Úterý
16:0017:00

Vernisáž výstavy Marie Štindlové v Malé galerii

V rámci cyklu Umění žije! bude v Malé galerii písecké Sladovny vystavovat umělkyně Marie Štindlová.
 
Vernisáž výstavy s názvem Sutiny zní bzukotem včel proběhne v úterý 2. srpna 2022 od 16 hodin v Malé galerii Sladovny. Jedná se o výstavu o proměně, zániku a naději.
 
Výstava  Marie Štindlové je scénickou situací, kde se prolíná odcházení, či zánik, kterého se nemusíme bát, kde přichází proměna ruku v ruce s nadějí. "Květy, které rostou na ruinách planou nejpestřejšími barvami. I plošky holých nerostů se pod proudem světla rozzáří."
 
 Díla Marie Štindlové můžete v Malé galerii navštívit do 2. října 2022.

červen 2022

28/6
Úterý
17:0018:00

LiStOVáNí: FAKE NEWS CHALLENGE

Doba covidová, válka na Ukrajině, konspirač teorie, hybridní válka! Média, politici, sociální sítě - ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? LiStOVáNí tak navazuje na úspěšnou adaptaci Ekonomie dobra a zla a přináší na jeviště opět další vysoce aktuální vědecko-naučný text, vtipnou, neotřelou scénickou formou.

Účinkují: Alan Novotný a Jiří Ressler.

V roce 2018 vydalo nakladatelství CPress / Albatrosmedia.

Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
 
Vstupenky jsou k dispozici zde nebo na recepci Sladovny.

květen 2022

25/5
Středa
17:0018:00

LiStOVáNí: Vaříme z vody

Srdečně zveme na další LiStOVáNí do Sladovny! Lukáš Hejlík a Alan Novotný se vrací na své věrné scény s cooking show U nás v Evropě, knihou Markéty Hejkalové, která vychází ze stejnojmenného televizního pořadu.
 
Slovy Lukáše vás čeká "800 vtipů na metr čtvereční," nudit se tedy určitě nebudete... a možná i něco vyhrajete!
 
V průběhu večera navštívíte s modrožlutým moderátorem Lukášem Hejlíkem země Evropské unie, seznámíte se s vybranými deseti evropskými tatínky, které ztvární Alan Novotný. Společně uvaříme hutný euroguláš, těšte se na velkou divadelní kuchařskou show!
 
Cena vstupenky v předprodeji: 140 Kč, na místě: 170 Kč.
 
Vstupenky jsou k dispozici zde nebo na recepci Sladovny.
 
Vydalo nakladatelství Edice České televize.
24/5
Úterý
16:0017:00

Vernisáž výstavy malíře Jana Paula v Malé galerii

Malíř, výtvarný kritik a publicista Jana Paul zahájí v úterý 24. května od 16 hodin výstavu vybraných obrazů a čínských fragmentů nazvanou Ze západu na východ a zpět.

Akademický malíř Jan Paul (1956) představuje v galerii Sladovna výběr kombinovaných technik na papíře z cyklu Čínské fragmenty a malířská díla z posledních let. Koncepce expozice staví do protikladu dva odlišné umělecké přístupy. Ten první, inspirovaný autorovým pobytem v Číně v roce 2013, reaguje na prostředí, se kterým se autor v Číně setkal. Ten druhý je pokračováním jeho malířského úsilí, které započalo v roce 2004, kdy začal malovat prsty bez použití štětců. Dramaturgie výstavy konfrontuje Paulovu zkušenost z cesty na dálný východ se zkušeností malíře, jehož tématem je reflexe člověka v síti existenciálních dilemat. Odlišné jsou i způsoby prezentace. Soubor Čínské fragmenty, adjustovaný v Číně do tradičního vertikálního závěsu, kontrastuje s tradičními obrazy malovanými na plátně. Konfrontace klasických obrazů s cyklem Čínské fragmenty ukazuje autorovu schopnost pohybovat se v různých polohách výtvarného vyjadřování, od symbolistních figurálních a abstraktních obrazů ke kombinovaným technikám plných fantazie a imaginace.

Výstavu můžete navštívit v Malé galerii Sladovny denně kromě pondělí do 24. července 2022, více informací zde.

13/5
Pátek
17:0018:00

Vernisáž výstavy Jan A jaK dál

Srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy Jan A jaK dál, která proběhne ve Sladovně v pátek 13. května od 17 hodin v rámci festivalu Pískoviště.

Výstava nechává aktivně a prostřednictvím prožitku zaznít momenty ze života Jana Amose Komenského. Nabídne nevšední cestu galerií a umožní návštěvníkům porovnat jeho myšlenky se sebou samým.

Autoři: MgA. Dominika Špalková, PaedDr. Jan Svoboda, PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D., Roman Černík, Mgr. et MgA., MgA. Tomáš Žižka, MgA. Tomáš Machek, Ing. Adam Langer a všichni návštěvníci Laboratoře JAK.

13/5
Neděle
15/5
Neděle
09:0016:00

PÍSKOVIŠTĚ 2022 – Festival dětské radosti

Pískoviště je festival pro děti a jejich dospělé. Hlavní myšlenkou letošního ročníku je porovnání současného labyrintu světa s Labyrintem světa Jana Amose Komenského skrze společnou práci umělců, zájmových skupin, místních obyvatel, institucí, návštěvníků a všech, kteří mají chuť se zapojit.

Čeká vás pouť labyrintem světa a rájem smyslů (nebo nesmyslů?). Pět zastavení, pět prstů ruky, pět smyslů.

Ani letos nebudou chybět také obří sochy z písku, originální umělecká vystoupení, závody dračích lodí i amatérských robotiků a fůra další zábavy!

Pro další informace sledujte web a Facebook Pískoviště.

duben 2022

13/4
Středa
18:0019:30

Autorské čtení románu TAJEMSTVÍ spisovatelky Terezy Dobiášové

Srdečně zveme do kavárny Balzám Café na autorské čtení knihy TAJEMSTVÍ Terezy Dobiášové. Historický román s podtitulem "Neskutečný příběh Anežky české" letos obdržel nominaci na ocenění Magnesia Litera – DILIA Litera za debut roku 2021.
Co vedlo vzdělanou dívku plnou života, dceru českého krále Přemysla Otakara I., o jejíž ruku žádal sám císař, k rozhodnutí vzdát se světské moci, tělesné lásky a stát se jeptiškou? Příběh, který román Tajemství vypráví, stojí na půdorysu dochovaných historických faktů, nicméně s nimi zachází velmi volně. Jeho smyslem není doslovné vylíčení dějů, ale skrz vyprávění příběhu vhled do duše významné ženské postavy českých dějin.
Tak na viděnou v Balzámu!
3/4
Neděle
09:3018:00

Den pro Ukrajinu

Srdečně zveme každého, bez ohledu na věk či národnost, na benefiční Den pro Ukrajinu. Čeká vás hned několik akcí s dobrovolným vstupným, výtěžek z nich půjde přímo na pomoc lidem zasaženým válkou.

Program proběhne v prostorách galerie a kavárny Balzám Café:

9:30–11:00 Ema Rybářová: Jóga smíru pro Ukrajinu, uvnitřnění a klidná jógová praxe (vstup 200 Kč, výtěžek bude věnován Charitě Písek na podporu ukrajinských obyvatel v Písku), Sladovna
11:00–12:30 Pilařiště s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
13:30–15:00 Mraveniště s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
15:30–17:00: Animace s ukrajinským překladatelem (vstup zdarma), Sladovna
15:00–16:00 Představení Moskva – Dačnoje, loutkové divadelní představení ruské studentky DAMU (vstup zdarma), místo bude upřesněno
17:00 – 18:00 Promítání filmu českých tvůrců V Kyjevě se nestřílí + diskuze (vstup zdarma), Balzám Café

březen 2022

28/3
13:30

Narozeniny Jana Ámose Komenského v kreativní Laboratoři JAK

V pondělí 28. března uběhne přesně 430 let od narození Jana Amose Komenského. Jeho myšlenky a nápady jsou nesmrtelné, tak s námi přijďte oslavit toto významné výročí!

Zveme vás do kreativní Laboratoře JAK, živého tvůrčího prostoru, kde zkoumáme svět a myšlenky Jana Amose Komenského z různých pohledů… Možná se i stanete spolutvůrci výstavy!

Jedná se o místo, ve kterém mohou nejmenší, střední i velcí návštěvníci Sladovny tvořit, hrát si, mohou se inspirovat, zkoumat a poznávat svět, který k nám promlouvá.

Dveře Laboratoře se veřejnosti otevřou v pondělí 28. března od 13:30 a 15:30 hodin, rezervace vstupenek je možná zde.

25/3
17:00

Vernisáž výstavy Karolíny Šrámkové: Co kdyby? v Malé galerii

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy obrazů Karolíny Šrámkové s názvem: Co kdyby?
 

Zároveň Vás zveme i na komentovanou prohlídku výstavy s její autorkou, v sobotu 26. května v 10 hodin.

Dětské hry plné představ a neohraničené fantazie často začínají slovy: „co kdyby…?“. Tato slova v sobě nesou potenciál změnit nemožné v realitu, když si to budeme přát.

Karolína Šrámková se ve svých obrazech a instalacích pouští právě do takového světa fantazie. Ten začíná v tom všedním a známém a zvolna přechází do hry s malířovou (a divákovou) imaginací. Co kdyby zvířata hrála lidské role? Co kdybychom mohli vidět dvě situace v jednom okamžiku? Co kdyby obraz nekončil rámem? Co kdyby…? 

Kurátor výstavy: Martin Velíšek
 
Výstava potrvá do 18. května 2022
23/3
Středa
16:3018:00

Vernisáž výstavy ZACHUCHLENO

Slavnostní zahájení výstavy ZACHUCHLENO proběhne ve středu 23. března od 16:30 hodin. Výstava je inspirovaná počítačovou hrou CHUCHEL od renomovaného vývojářského studia Amanita Design.

Přijďte přivítat CHUCHLA a zažijte na vlastní kůži jeho dobrodružství! Pomozte mu splnit několik úkolů a úspěšně dojít do cíle.

Co myslíte, může být počítačová hra uměleckým dílem? Dozvíte se ve Sladovně!

Zachuchleno je určeno dětem do 10 let a jejich dospělým. Vstupenky do výstavy jsou již k dispozici, naleznete je zde.

Hravá výstava Zachuchleno vznikla ve spolupráci s Amanita Design, umělci ze Sunshine Cabaret a Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy.

únor 2022

19/2
Sobota
16/4
Sobota
15:3016:30

Sobotní reprízy představení Voda Voděnka

Interaktivní divadelně-taneční představení Voda Voděnka hrajeme každé sobotní odpoledne od února do dubna, vždy dvakrát: od 15:30 a od 17 hodin.

Představení probíhá v kouzelném prostředí výstavy Voda mne napadá a je určeno všem malým i větším milovníkům vody.

Putujte do mraků a pak zpátky na zem – zachránit čistou Kapičku vody před zlým Suchoněm! Seznamte se s dobrým bobrem Václavem, osvoboďte vodu a užijte si svobodu spolu s ní.

Voda Voděnka vznikla pod vedením Petry Peškové, za výrazného přispění Gabriely Kroutilové, Lindy Hampl Mezrové, Rózy Zborníkové, Lucie Fučíkové, Tomáše Machka, Tomáše Novotného, Adama Langera a ve spolupráci s T-Dance.

Délka představení: 60 minut

Kapacita je omezená, vstupenky rezervujte zde.

Co hýbe Pískem - přednáška je ZRUŠENA
15/2
Úterý
16:0018:00

Workshop: S hlavou v Písku na prahu změn

Workshop proběhne ve formě Laboratoře J.A.K. (Jana Amose Komenského) – živého tvůrčího prostoru, kde zkoumáme svět a myšlenky Jana Amose Komenského. V rámci Laboratoře J.A.K. a festivalu FUK vznikne telemost mezi Sladovnou Písek a pražským DOXem. Na obou březích proběhne workshop, kde budeme zkoumat, hledat, asociovat, experimentovat, házet kostkami, vyprávět a skládat příběhy spjaté s J. A. Komenským a vzájemně se propojovat.
 
Staňte se součástí tohoto experimentu, kde se můžete stát spolutvůrci velké výstavy o tom, JAK to vlastně bylo? Komňa, Nivnice nebo Uherský Brod? Kočka, pes nebo holub? Příroda, zjevení nebo lidské vědění? JAK to dopadne?
 Workshop proběhne paralelně v Písku a v Praze.
 
Kapacita: 25 osob (v obou místech)
Cena: zdarma (rezervace nutná)
Rezervace pro Písek: karolina.vorackova@sladovna.cz
 
Akce probíhá ve spolupráci s Festivalem umění a kreativity ve vzdělávání FUK, Centrem současného umění DOX, platformou uMĚNÍM a Společností pro kreativitu ve vzdělávání
12/2
Sobota
15:3016:30

Voda Voděnka – premiéra představení

Srdečně zveme malé i větší milovníky vody na premiéru interaktivního divadelně-tanečního představení Voda voděnka do kouzelného prostředí výstavy Voda mne napadá.
 
Zachraňte čistou Kapičku vody před zlým Suchoněm!
 
Kapacita přestavení je omezená, vstupenky rezervujte zde. Termíny repríz naleznete zde.

říjen 2020

8/10
Čtvrtek
17:0018:00

ZRUŠENO Vernisáž výstavy Zlomek dnů – haiku slovem i obrazem

Vážení přátelé Malé galerie Sladovny,

srdečně jsme vás zvali na vernisáž další výstavy. Bohužel s ohledem na aktuální hygienická opatření jsme se rozhodli zahájit výstavu bez vernisáže. Samotná výstava se uskuteční v plánovaném termínu. 

Své dílo tentokrát představí malíř a sochař Zdenek Hůla. Autor zachytil každý týden roku v 52 dílech, formou obrazu a básní haiku. 

Výstavu bude možné navštívit až do 8. listopadu 2020, každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

 

2/10
Pátek
17:0019:00

Co hýbe Pískem – přednáška je ZRUŠENA

Plánovaná páteční přednáška 2.10. na téma PÍSEK – CO HÝBE PÍSKEM byla vzhledem ke svému formátu diskuze a současné epidemiologické situaci ZRUŠENA. V rámci letošního 10.ročníku Den architektury v Písku se v plném rozsahu uskuteční pouze sobotní cyklovyjížďka s tématem potoka JIHER - voda a kulturní příměstská krajina. 

Řeka, dopravní průtah městem, centrum, sídliště, bazén, kasárna, továrny, satelitní výstavba, zeleň a parky… To jsou všechno témata, která jsou v Písku stále živá.

Architekti Petr Lešek z ateliéru Projektil a Martin Zborník z Ateliéru v Kódu a z Píseckého světa se vám je snaží již 10. rokem přiblížit a uvést do souvislostí formou procházek. Je čas na pozadí těchto témat se trochu ohlédnout, kam jsme se za tuto dobu posunuli, co se povedlo a co zůstává dále k řešení. Přijďte diskutovat nad tématy, která hýbou Pískem.

Vstup zdarma.

Novinky na Váš email