Příběh světla

28/11/2023 – 14/1/2024

Výstava obrazů a grafik s příběhy, které píše samo lidství.

Výstava Václava LAMRA je přehlídkou barevných světelných poselství, která přináší vhled do historie lidství. Ukazuje cestu člověka za vším, co může být Božské a přesto tak lidské. Václavovy obrazy jsou plné symboliky, slov i celých příběhů, hloubky a vrstev, barev a světla. Jeho technika malby je nezaměnitelně impresionistická a jemná, jindy technická a  abstraktní, jindy zas ilustrující až výpravná. Z obrazů sálá jistota, radost, jasnost a humor.

Linda Hampl Mezrová, kurátorka Malé galerie

VÁCLAV LAMR (1943-2020)

Václav Lamr byl český výtvarník, básník, aforista a osobnost evangelikálního hnutí. Bývá také označován jako výtvarník národnostních menšin.

Narodil se v Litovli. Jeho rodina se zabývala kamnářstvím a keramickými pracemi. V letech 1961-1965 absolvoval na uměleckoprůmyslové škole v Brně obor malířské techniky a malba v architektuře.

Později pracoval v uměleckých řemeslech, jako divadelní výtvarník, arteterapeut, ošetřovatel na psychiatrii v Želivu a v Habrovanech u tělesně postižených klientů. Okolo roku 1968, v době společenského a politického uvolnění, vystavoval na výstavách nastupující generace výtvarníků a pořádal literární večery vlastní poezie.

Po roce 1970 - po událostech, které ho orientovaly k biblickým hodnotám, na čas zanechal umělecké tvorby a zabýval se misijní prací. O 10 let později začal znovu tvořit osobité (originální/jedinečné) obrazy a grafiky, kterými chtěl široké veřejnosti přiblížit závažná biblická témata s všelidskou platností.

Své obrazy a kresby vystavoval na samostatných i kolektivních výstavách nejen v Čechách, ale i v zahraničí (Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Belgie, Francie, Velká Británie, Norsko,
USA).

V posledních letech svého života se zaměřoval na aktualizaci duchovního odkazu české reformace a ve svých výtvarných pracích s oblibou ztvárňoval náměty ze Starého zákona.

Marie Lamrová

Ostatní expozice

Novinky na Váš email