Daisy 100

Čekárna na neděli

5/4 – 14/10/2023

PŘI PŘÍLEŽITOSTI STÉHO VÝROČÍ NAROZENÍ DAISY MRÁZKOVÉ

Přijďte si připít anglickým čajem na její počest a společně oživit její tvorbu. Jaký měla Daisy život jako malá, proč se toužila stát malířkou a jak se jí to podařilo? Každé písmeno pro ni mělo svou barvu, každá obyčejná věc své tajemství a skryté kouzlo. Pojďte se s námi inspirovat nejen jejími knížkami pro děti, ale i její volnou výtvarnou tvorbou. A kdo ví, třeba přijde i Jácíček, medvěd Flóra nebo Trofina.
.
Živá výstava reflektující život a tvorbu jedné z nejvýznamnějších českých ilustrátorek a spisovatelek dětských knih. Výstava obsahuje Ateliér, kuchyň paní Daisy a galerii její výtvarné tvorby. Můžete se na ní vůbec poprvé setkat s některými autentickými předměty ze života malířky a zažít s lektory neobvyklé oživení světa její imaginace, který je stále živoucí a inspirativní.
Vhodné pro každého od 5 let.
Prosíme návštěvníky o dodržení stanoveného času začátku prohlídky.

.

Návštěva výstavy trvá 90 minut a je pro omezený počet návštěvníků.

DAISY 100: ATELIÉR

.
Už jako malá holčička chtěla být Daisy Mrázková malířkou. Sama ostatně vzpomínala: “Když mi bylo pět, šest let, tak jsem si představovala, že budu mít širokej bílej klobouk s červenou stuhou, která visí hluboko na záda a červenej krátkej kabátek. Kalhoty bílý… Takhle jsem se viděla. To byla moje představa, že takhle vypadá malířka.“
.
Výtvarný ateliér vytvořený u příležitosti výstavy Daisy 100: Čekárna na neděli je tu pro všechny –  malé i velké, kteří touží po tom stát se malířkou nebo malířem anebo mají jen chuť obléci si bílý plášť, postavit se se štětcem a paletou v ruce ke “štaflím” a pořádně si zamalovat.
.
Ateliér si klade za cíl dát dětem možnost tvořit, hrát si a experimentovat a s využitím výrazových možností výtvarných technik typických pro tvorbu malířky a ilustrátorky Daisy Mrázkové rozvíjet svou kreativitu a schopnost vyjadřovat se jazykem výtvarného umění. Skrytě také nese poselství, že pokud si člověk – bez ohledu na věk – něco skutečně velmi přeje a usiluje o to, může svého snu dosáhnout.
Vhodné pro kreativní duše od 5 let.

NA TVORBĚ VÝSTAVY SE PODÍLELI

Kurátor/ka: Dominika Špalková, Adam Langer, Tomáš Novotný
Na tvorbě konceptu výstavy se podílely: Sylva Kofroňová, Klára Mathieu
Dětští kurátoři: Štěpán a Tonička Langerovi, Albert a Viktor Mathieu, Emma Kofroňová
Lektorský program: Tomáš Novotný, Gabriela Sokolová Loskotová, Adam Langer
Technici: Petr Brůha, Tomáš Řeřábek, Ivo Voříšek, Lukáš Zahradník
Grafika: Nikol Langerová
Marketing: Karolína Voráčková
Velké poděkování patří rodině Daisy: dceři Veronice, vnukovi Martinovi a jeho ženě Renatě / Galerie Mrázek.

       

 

Ostatní expozice

Novinky na Váš email