Animárium

23/6/2021 – 23/6/2025

Ponor do animacééé!

Animace je kouzlo neviděného. Zázrak oživení, který spočívá v tom, co se skrývá mezi jednotlivými obrázky, tedy v práci animátora.

Ponořte se do kouzelného světa animace a prozkoumejte základní principy, na kterých stojí práce animátora a celý jazyk animovaného filmu. Můžete si hrát, zkoušet a zkoumat, jak vzniká postava, její prostředí, jakými způsoby ožívá. Co se stane, je jen na vás. Vy jste tvůrce, autor, animátor, který umí vytvořit vlastní animovaný film. Animárium je tu pro vás.

Unikátní ráj animátorů nazvaný Animárium nabízí dvě profesionálně vybavená animační studia uzpůsobená tak, aby hravou a zábavnou formou naučila praktickým základům animace každého, bez ohledu na věk či technické dovednosti.

Nebojte se ponořit, plavčík je nablízku!

Návštěva výstavy s lektorským programem trvá 90 minut a je pro omezený počet návštěvníků.

 

STUDIO 1

Bádání ve STUDIU 1 je otevřeno všem začínajícím animátorům, od dětí předškolního věku po puberťáky, rodiče i prarodiče. Probíhá formou tvůrčích experimentů a her na připravených stanovištích. Ve STUDIU 1 mohou návštěvníci prozkoumat, poznat a objevit základní principy, na kterých stojí práce animátora a celý jazyk animovaného filmu. Bude to zábava.

STUDIO 2

STUDIO 2 je primárně připraveno pro návštěvníky, kteří se již seznámili se základními principy animace ve STUDIU 1.

Už víš jak se animuje a chceš si vytvořit vlastní animovaný film? STUDIO 2 je tu pro tebe.

STUDIO 2 nabízí čtyři plně vybavená animační stanoviště (PC a kvalitní fototechnika, iPad a Apple pencil, kapesní rekordér Tascam, software pro tvorbu animace, střih videa, úpravu fotografií a grafiky) a zázemí výtvarného ateliéru.

Cílem STUDIA 2 je poskytnout návštěvníkům odpovědi na otázky typu: Jak mohu vytvořit vlastní animovaný film? Jaké procesy a jednotlivé dílčí kroky se skrývají za tvorbou animovaného filmu? Jak mohu použít znaky filmového jazyka ke komunikaci s diváky? Co vše se musím naučit, abych mohl vytvořit vlastní animovaný film?

Ve Studiu 2 momentálně realizujeme především animační kroužek, animační tábory a programy pro školy.

Animárium pro školy

Vznik Animária

Tématem animace se v posledních dvou letech zabývají v písecké dětské galerii Sladovna, kde díky podpoře z Programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika vzniklo velké animační studio. Projekt Animation Now! spojil dětská muzea ZOOM Vídeň – jedno z nejúspěšnějších a nejstarších dětských muzeí v Evropě a Sladovnu Písek - největší dětskou galerii v České republice.

Kromě sblížení obou institucí a vzájemného učení se si projekt kladl několik dalších cílů. Hlavním byl vznik nového animačního studia v písecké Sladovně a rozšíření animačního Trickfilm studia ve vídeňském ZOOMu, které v roce 2021 oslavilo 20 let od svého založení. Dále pak vytvoření kvalitní přeshraniční sítě, propojující pedagogy a odborníky z oblasti filmové a audiovizuální výchovy. Oba partneři měli možnost společně experimentovat, potkávat se, učit se od sebe a společně pracovat na koncepci obou studií.

ZOOM Collection, Animované filmy vytvořené v ZOOM Animated Film Studio

Ostatní expozice

Novinky na Váš email