Sladovna v létě lákala. Písecká galerie hrou přivítala přes 20 tisíc lidí

13/9/2023

Největší galerie pro děti a jejich dospělé, Sladovna v jihočeském Písku, patří každoročně k nejoblíbenějším jihočeským turistickým cílům. Letošní rok nebyl výjimkou: návštěvnost poprvé od pandemického propadu v roce 2020 překonala hranici 20 tisíc lidí. Nejživěji bylo v galerii 28. srpna, kdy přišlo 767 návštěvníků.

“Moc nás těší, že se k nám i letos v létě vydala řada rodin, táborů a výletníků. Přichystali jsme spoustu novinek: velmi lákala výstava Daisy 100: Čekárna na neděli věnovaná známé ilustrátorce a autorce dětských knížek Daisy Mrázkové. Kromě hledání tajemství v kuchyni mohly děti přijít i do ateliéru, experimentovat a objevovat oblíbené výtvarné techniky autorky,” říká Adam Langer, ředitel instituce. Daisy 100 nakonec zůstane ve Sladovně trochu déle, než bylo plánováno – bude prodloužena do 14. října. “Výstava je tajemná, hřejivá, milá… můžete si dát čaj s Daisy, najít tajemné klíče, hledat a otvírat poklady z jejího života,“ popisuje návštěvnice Hana Růžičková, která zavítala v srpnu do Sladovny s osmiletou Emou a šestiletým Edou. Měsíc před tím, než se dveře za výstavou zavřou, 14. září od 15:30 hodin proběhne unikátní akce Jako by nám četla
Daisy – Čtení s paní Veronikou, dcerou Daisy Mrázkové. Při této jedinečné příležitosti bude možné poslechnout si přímo ve výstavě ukázky poetických příběhů z knih Daisy Mrázkové, které budou doplněny i o autentické komentáře od dcery Veroniky.

Návštěvnicky úspěšná byla také velká dočasná interaktivní expozice JÁ město věnovaná smyslu města a naší roli v něm. Kromě novinek lákala galerie i na oblíbené Mraveniště – obří labyrint plný prolézaček, kouzelný prostor pro nejmenší Pilařiště nebo Animárium, ráj pro všechny začínající animátory. V prostoru Malé galerie, kam mají návštěvníci vstup zdarma při zakoupení jakékoli vstupenky, probíhá do 17. září výstava Dřevo-ruce-srdce umělců Silvie Belis a Martina Patřičného, v rámci které je možné poznat dřevo z různých úhlů a zapojit se do hry a slosování o ceny.

“Kromě obvyklého provozu proběhly také dva turnusy oblíbených příměstských animačních táborů pod vedením zkušených animátorů a lektorů, v rámci kterých vznikla řada povedených krátkometrážních animačních filmů inspirovaných knihou Daisy Mrázkové Co by se stalo, kdyby…,” doplňuje lektor z Animária Tomáš Machek. Tým Sladovny byl aktivní i mimo Písek: s programem Vodní bar LALOK a Animáriem na cestách zavítal například na volyňský festival Letopruhy nebo šumavský UBU camp.

A co čeká Sladovnu od září? “Rozjíždíme opět programy pro školy a školky, každý čtvrtek bude probíhat kroužek animace, na podzim otevřeme novou výstavu a kreativní Laboratoř nápadu, podílíme se na organizaci mezinárodní konference asociace muzeí Hands On! v Bernu, plánujeme také realizovat projekt Tmání: interaktivní film pro dospívající ve virtuální realitě zabývající se tématem deprese a spousta dalšího” láká Adam Langer.

Novinky na Váš email