Sladovna oslaví výročí Radka Pilaře. RADKOVOVOKO, aneb aby Písek prokoukl

6/4/2021

23. dubna oslavíme 90. výročí narození Radka Pilaře, píseckého rodáka a významného představitele českého výtvarného umění. Dílo všestranného umělce vždy překypovalo hravostí a fantazií, které nejsou cizí ani písecké Sladovně. Právě Galerie hrou proto na počest Radka Pilaře připravila distanční výtvarný happening s názvem Radkovovoko.

Během celého dubna budeme ve veřejném prostoru, na území města Písek, umisťovat stylizované oči, které připomínají kolážní a dadaistické principy v tvorbě Radka Pilaře. 90 připravených očí je vyrobeno z magnetické fólie, aby držela na kovových předmětech a zároveň nic nepoškodila. Radkovovoko tedy můžete potkat prakticky kdekoliv.

„Dílo, přístup a především hravost a nápaditost pana Radka Pilaře je nám dlouhodobě inspirací. Jelikož není možné konat kulturní akce, chceme alespoň tímto způsobem vzdát hold slavnému píseckému rodákovi,“ říká ředitel Sladovny Adam Langer.

Zapojte se i vy

Pokud se s některými z očí setkáte, můžete pozměnit jejich pozici nebo je přemístit na jiné vhodné místo ve veřejném prostoru. Umisťujte je ale vždy na bezpečná místa. To znamená na dosah ostatním. Pokud Radkovovoko nepotkáte a budete se chtít zapojit, zkuste si pro nějaké zajít na nádvoří Sladovny.

Společně vytvoříme unikátní galerii

Až své oči umístíte, nebo nějaké potkáte, zašlete nám fotografii (se jménem a kontaktem) prostřednictvím emailu info@sladovna.cz nebo Facebooku Sladovny a stanete se tak spoluautory společné unikátní galerie výročního happeningu. Nejnápaditější snímky budou odměněny volným vstupem do ANIMÁRIA  – ponoru do světa animace právě vznikajícího ve Sladovně.

Vrcholem happeningu bude 23. duben, kdy oslavíme život a dílo Radka Pilaře tak společně, jak situace dovolí a tak radostně, jak radostné jsou zážitky, které s dílem Radka pilaře všichni máme. Sledujte web (www.sladovna.cz) a Facebook Sladovny a budete mít nejaktuálnější informace nejen o této akci.

Prosíme všechny účastníky, aby umisťovali oči tak, aby se nikdo neocitl v nebezpečí, pokud bude chtít s okem dále manipulovat. Respektujte také, že Zákon o pozemních komunikacích č.1/1997 v paragrafu 19 výslovně zakazuje cokoliv umisťovat na dopravním značení.

Tomáš Machek (galerijní pedagog Sladovny) k projektu říká: „V této době, kdy se lidem spíše vyhýbáme, a města pustnou, je čas na jejich oživování, tedy animaci. Radek Pilař je nám dlouhodobou inspirací v celé šíři své pestré tvorby. Příznačné oči, podle kterých některá jeho díla bezpečně poznáme, nám mohou pomoci lidi trochu zapojit do vnímání i vlastní tvorby výtvarného umění. Principy, vrstevnatost a překvapivost Pilařovi tvorby chceme veřejnosti přiblížit co nejvlídnější a nejbezpečnější formou, ale při zachování co největší možné míry interakce a tvořivosti účastníků akce. Formu happeningu ve veřejném prostoru jsme zvolili proto, aby se mohl aktivně zúčastnit co největší počet lidí. Je to akce pro každého, kdo má oči ke koukání, srdce pro vnímání a ruce pro konání. Mnozí si jistě ani nevšimnou, že Písek v dubnu netradičně prokouknul, ale ten kdo chce oslavit nedožité devadesátiny Radka Pilaře aktivně a veřejně, může spolu s námi.“

Novinky na Váš email