Oslavy Pilařova výročí vrcholí. Radkovovoko se stěhuje do okna

21/4/2021

Po celý duben připomíná písecká dětská galerie Sladovna nedožité devadesátiny významného českého výtvarníka Radka Pilaře prostřednictvím happeningu Radkovovoko. Do veřejného prostoru umisťuje oči používané u Pilařových postav a lidé je následně mohou libovolně přemisťovat po městě a fotit je do společné galerie, která bude zveřejněná na konci celé akce.

Happening se svého vrcholu dočká právě v den narozenin Radka Pilaře, v pátek 23. dubna. Ústředním místem bude budova Sladovny, tedy několik jejích oken směřujících k Otavě, ale zapojit se opět bude moci kdokoliv.

Až se bude blížit páteční podvečer a podobně jako na Pražském orloji kohout čtyřikrát zakokrhá, promění se okna Sladovny nad řekou – ty, za kterými má Radek Pilař svou výstavu – v píseckým rodákem inspirovaný orloj, v Radkovovokno. Celý výjev se pak bude opakovat i při každém dalším kokrhání.

Udělejte si v pátek procházku městem. Sledujte, kolik očí Radka Pilaře potkáte. A pokud se vydáte i promenádou kolem Otavy, koukněte na Sladovnu, možná budete mít štěstí a zahlédnete Radkovovokno.

“Sladovna, která dlouhodobě vystavuje originální díla Radka Pilaře, je u příležitosti jeho nedožitých devadesátých narozenin vystaví netradičním způsobem. Protože dveře naší galerie musí v těchto dnech zůstat veřejnosti zavřené, otevřeme alespoň okna,” říká ředitel Sladovny Adam Langer.

Rozsviťte i vy okno pro Radka Pilaře

“Pojďme aktivně vyjádřit vděčnost, že se Radek Pilař narodil právě v našem městě. Pošleme do vesmíru obraz, který ještě svět neviděl. Stvořte si své osobní, rodinné, či firemní Radkovovokno,” vyzývá galerijní pedagog Sladovny Tomáš Machek.

Jak na to? Vyberte si okno, které je zvenku dobře vidět. Než se setmí, umístěte zevnitř před

okno předměty, které jste pospolu ještě neviděli, které máte rádi, které jsou lesklé, směšné, průsvitné, pohyblivé, neuvěřitelné, či jinak hravé. Až se setmí, celou kompozici nasviťte stolní lampou, nebo jiným bezpečným zdrojem světla tak, aby výsledný obraz byl nejlépe vidět zvenku, skrz okno. Tak jste stvořili vlastní Radkovovokno. Rozsviťte jej v pátek 23. dubna po setmění. Během následujících večerů můžete tuto svoji asambláž upravovat, doplňovat a pohrávat si s jejím nasvícením. Její výslednou podobu můžete vyfotit a do konce dubna nám poslat. Hlavně se dívejte, kolik Radkovovoken v Písku svítí, kolik Radkovovočí se v něm pohybuje a kolik radosti, fantazie a hry můžeme mít, pokud si na ně uděláme chvíli čas.

Novinky na Váš email