Jaké to je žít s depresí? Sladovna uvede oceňovaný film ve VR Tmání

9/11/2023
První český animovaný film ve virtuální realitě Tmání míří do písecké Sladovny. Dílo režiséra Ondřeje Moravce, uvedené v roce 2022 na MFF v Benátkách a nominované na Českého lva v kategorii Nejlepší animovaný film, nabízí unikátní vhled do mysli člověka s depresí. Kromě promítání pro veřejnost nabídne Sladovna program pro školy, který spojuje s aktivitami v místním animačním studiu.

 

Otevření prostoru, kde se bude projekt realizovat, proběhne ve Sladovně ve středu 15. listopadu od 16 hodin. Zahájení se zúčastní i režisér, návštěvníci tedy dostanou jedinečnou možnost diskutovat přímo se samotným tvůrcem. Scénograficky je místnost koncipována tak, aby se každý divák mohl plně ponořit do virtuální reality.

Interaktivní 25minutové audiovizuální dílo se ovládá hlasem a pohybem a je autobiografickou zpovědí režiséra. V rámci několika kapitol a poutavého vyprávění umožňuje alespoň částečně poznat a pochopit, jak může vypadat život s depresí. Filmem provází sám režisér, který v průběhu vyzývá diváka k aktivní účasti: zakřičení, pohlazení koně, dotknutí se objektu. Ačkoli se jedná o těžký námět, Tmání přináší kromě neobvyklého kulturního zážitku i poselství o naději. Bloky pro veřejnost jsou 60minutové, po zhlédnutí filmu budou návštěvníci navazovat na příběh i scénografii hledáním, pojmenováním a sdílením vlastních funkčních mechanismů – aktivit, které jim pomáhají, když se cítí špatně.
 
“Program pro školy jsme se snažili pojmout jako osvětu, k tématu přistupujeme citlivě, otevíráme prostor pro sebevyjádření a diskusi, poskytujeme praktické informace týkající se psychohygieny a kontakty, kam se obrátit, když potřebuji pomoc,” vysvětluje dramaturgyně galerie Klára Mathieu. ”Film je určen pro diváky od 13 let, pro školní skupiny nám pak téma krásně splynulo s naším Animáriem – nabízíme experimentování s různými formami reality pomocí animačních technik, ohledáváme možnosti rozšířené reality a iluze, symboliky i zkušenosti jednotlivce a skupiny,” dodává hlavní lektorka Gabriela Sokolová Loskotová.
 
Aktuální termíny, kdy lze Tmání ve Sladovně zažít, jsou k dispozici zde, informace pro školy pak zde.

Novinky na Váš email