Góóól – Hrdinové české kopané míří do Sladovny

3/8/2019

Léto bude plné pohybu a hrdinství. Oblíbená písecká dětská galerie Sladovna si pro své návštěvníky připravila zážitkovou výstavu na téma české kopané a jejich hrdinů – Góóól. Projdete příběhem z plácku za městem až na novodobý stadión. Nominujete se na zápas. Stanete se hrdinou a naučíte se ostatním dávat víc než góly?

Výstava Góóól vychází z publikace Ondřeje Horáka (Fuczika) Hrdinové, kterou vydalo nakladatelství Yinachi. Jejím hlavním poselstvím je skutečnost, že k hrdinství nestačí jen sportovní výkon, ale jsou k němu potřeba také výjimečné lidské vlastnosti.

„Pro mě samotnou fotbal nikdy moc neznamenal, ale inspirovala mě knížka Ondřeje Horáka. Ten představuje fotbal jako kulturní fenomén, který někdy formuje a odráží české dějiny. Je to takový hlavně mužský rituál, který je spojuje dohromady, cvičí je v boji, v umění fair-play. Z hlediska pedagogického jde o významné médium, takže proto, jsem asi před rokem řekla, udělejme výstavu o fotbale,“ říká Tereza Dobiášová, která je jedním z kurátorů výstavy.

Na více než čtyřech stech metrech čtverečních v největším sálu Sladovny se rozprostře svět hrdinů české kopané. Lidí, fotbalistů, kteří se zachovali hrdinsky a to nejen ve fotbalovém prostředí.

„Myslím, že stále málo upozorňujeme na hrdiny naší minulosti, málo připomínáme jejich příběhy. Sladovnu sleduji dlouhodobě a její program se mi hodně líbí, takže jsem rád, že se pro výstavu rozhodli. Na výstavu by měli přijít všichni, pro které původně vznikla knížka Hrdinové – pro ty kdo milují fotbal v jeho původní podobě – jako hru, kterou může hrát kdokoliv na světě, na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase,“ uvádí autor předlohy Ondřej Horák (Fuczik).

Vstoupíte a ocitnete se na místě, které dnešní moderní trávníky a stadióny příliš nepřipomíná. Všechno to totiž začalo za městem, mezi stromy a na hrbolaté zemi. S hadrovým míčem byla velká zábava. Každý měl vlastní pravidla. Anebo neměl vůbec žádná? Jak to vlastně bylo?

„Jmenuji se John Madden,“ možná zaslechnete při rozkoukávání se v dávných dobách české fotbalové historie. Jste u vzniku něčeho výjimečného. Necháte se pohltit atmosférou, umotáte si svůj vlastní hadrák a vydáte se na cestu, která může skončit až před plnými tribunami, v záři reflektorů a zápisem do síně slávy.

„Dříve se kulturní a sportovní světy prolínaly, dnes jsou to spíše protipóly. Proč tomu tak je, je otázka, kterou chceme otevírat. Patří vršovický dloubák Antonína Panenky do galerie?“ vysvětluje ředitel největší české dětské galerie Adam Langer, proč ve Sladovně otevřou výstavu se sportovní tématikou.

Góóól ve Sladovně vám nabídne nevšední zážitek. Vše si vyzkoušíte na vlastní kůži. Jednotlivá stanoviště, která lemují putování příběhem, prověří vaše týmové i individuální herní dovednosti, ale i charakterové vlastnosti. Dokážete se svými spoluhráči udržet balanc? Máte tvrdou a přesnou střelu? Najde vaše přihrávka cíl? A co váš vzhled? Myslíte, že je důležité na hřišti vypadat dobře? Vyzkoušet si můžete i simulátor venkovního počasí, fotbal se totiž hraje za každého počasí.

V létě ve Sladovně načerpáte informace z historie české kopané, poznáte její legendy, budete trénovat, střílet a nahrávat, vyrobíte si vlastní dres, vykouzlíte si na hlavě vysněný účes, zahrajete si opravdový fotbal a navždy se stanete součástí nejoblíbenější kolektivní hry na světě.

Vernisáž výstavy: 10. května 2019 v 18 hodin v rámci festivalu Pískoviště 2019 (Sladovna Písek)

Termín konání výstavy: Od 11. května do 29. září 2019

Autoři projektu:
Týmy: SLADOVNA PÍSEK (galerie hrou), YINACHI (nakladatelství chytrých knih)
Rozhodcovská trojice: Adam Langer, Ondřej Horák (Fuczik), Tereza Dobiášová
Delegát: Robert Peňažka
Správci hřiště: Lukáš Urbanec, Lukáš Zahradník

Novinky na Váš email