Pískoviště 2023: Jihočeské Athény

26/4/2023

Pískoviště je pouliční festival pro děti a jejich dospělé. 

Letos nabídne návštěvníkům antickou odyseu historickým centrem města. Téma ročníku 2023 bylo volně inspirováno Aristotelovou Poetikou, jeho myšlenkami týkajícími se prostorového básnictví a specifického způsobu vzdělávání. Jde o uplatnění principu tzv. peripatetické školy, učení se při chůzi – při interaktivitě jak fyzické, tak duševní, o objevování věcí v prostředí města. Na několika stanovištích čekají návštěvníky divadelní představení, performance, dílny nebo hudební vystoupení. Každé zastavení představí hravě a srozumitelně jiného antického filozofa či jeho hlavní myšlenku.

Pojďme společně hledat stopy antických Athén v jihočeském Písku. Představte si, že mladý Pythagoras v Písku studoval, Homér zde strávil několik letních pobytů v důchodu a Ezop se inspiroval ve Sladovně v Mraveništi!

Páteční dopoledne bude patřit školám a školkám, na odpoledne jsou naplánované hned dvě vernisáže: zahájení výstavy obřích soch z písku a otevření velké interaktivní expozice věnované smyslu města ve Sladovně. V sobotu se pak Písek promění v jihočeské Athény plné zábavy, poučení, antických myšlenek a her.

Program vzniká živelně před samotným festivalem, v kulisách specifického prostoru města Písek a jeho obyvatel. Všem autorům chceme dopřát tvůrčí svobodu a podmínky pro společnou tvorbu. Návštěvníkovi potom aktivní účast na programu a inspirativní zážitek. Důležitý je proces i výsledek – i cesta může být cíl.

Ani letos nebudou chybět také obří sochy z písku, originální umělecká vystoupení, závody dračích lodí i amatérských robotiků a fůra další zábavy!

Více na www.piskoviste.info.

Novinky na Váš email