Arna Vazačová – Život očima Arny

18/1 – 13/3/2022

Svět plný materiálů, barev, krajek, korálků, hedvábných šátků, kůží a neutuchající kreativní duch - to je svět Arny Vazačové. Nepřeberné množství technik a nevyhraněnost výrazu dává návštěvníkovi možnost být součástí jednoho života plného hravé tvorby.

ARNA VAZAČOVÁ

Jmenuji se Arna Vazačová, jsem výtvarnice, designerka a malířka.

Od dětství jsem byla přitahována výtvarnými pracemi. Nejvíce jsem se věnovala textilním technikám (háčkování, pletení, vyšívání a šití).

Po gymnasiu jsem navštěvovala Školský ústav umělecké výroby, kde jsem absolvovala textilní techniky u paní lektorky Ivy Proškové- Paličkovaná krajka a Tkaní a vázání gobelínů a dále kurzy u akad. mal. Věry Milčinské - Macramé a Vázání a tkaní gobelínů. Pokračovala jsem studiem Lidové konzervatoře, kde mne zaujala zejména Lidová tvorba - Staré textilní techniky. Věnovala jsem se práci s kůží a korálkování.

V roce 1992 jsem na veletrhu v Düsselforfu objevila malbu na hedvábí u designerky ze Španělska, u které jsem na workshopu namalovala první šátek a tato technika mně nadchla a 20 let jsem malovala šály a šátky. Miluji Art noveau, takže vetšina z nich byla ve stylu Secese. Současně s touto technikou jsem vyráběla čepičky z korálků (ve stylu Art deco) a mohutné náhrdelníky z krystalových korálků (styl Haute couture).

K těmto materiálům jsem časem přidala i krajku. Zdobila jsem s ní hedvábné šály a kožené doplňky. Současně jsem se věnovala kurzům kresby a malby.

V roce 1999 - 2001 jsem studovala na Neue Kunstschule v Zürichu obor Návrhářství. V Norimberku jsem v toce 2001 navštěvovala workshop u paní Möllner - Shibory, japonskou technika malby na hedvábí.

Od roku 2015 se věnuji intenzivně malbě akrylem.

Malbu spojuji s materiály, se kterými jsem pracovala mnoho let. Z krajky vytvářím mandaly a zdobím portréty. Kůži využívám na celokožené obrazy a měsíční znamení.

Na fakultě Architektury studuji Universitu třetího věku. Uchvátila mne zde zejména technika Impasto. Už při malbě na hedvábí mě fascinovalo prolínání barev a technika impasto je tomu vlastně dost blízko.

Objevovat nové techniky a materiály je to, co mne na mém tvoření nejvíce baví a zajímá, své zkušenosti ráda předávám dál na svých kurzech a výstavách.

VÝSTAVY:
1975 - Macramé - Praha 8
1981 - Bertramka
1991 - Düsseldorf - Fashion Messe
1992 - Galerie Luka a Rapid
1992 - 1994 - UTIA Praha 8
1995 - Písek - Galerie Portyč
1997  - Paříž - Maison et object
1999 - Salzburg - Frauen Kunsthandwerk
2000 - Salzburg - Frauen Kunsthandwerk
2001 - Hotel Butterfly - Mariánské lázně
2001 - Salzburg - Frauen Kunsthandwerk
2002 - Hotel Pupp Karlovy Vary
2002 - Tendence Letňany
2010 - 2020 Bílý dům Praha 8
2019 - 2021 - České galerie, Týnská kavárna, Praha a Bílý dům, Praha

Ostatní expozice

Novinky an Váš email