Život, dílo a myšlenky Komenského jako zážitková cesta galerií

30/5/2022
Nejedná se o faktografickou výstavu představující historickou osobnost, autoři se snaží přiblížit Komenského jako obyčejného člověka v různých životních etapách: jako dítě, které ve 12 letech přijde o rodiče a sourozence, jako dospělého bojujícího s nástrahami nelehkého života, jako exulanta neztrácejícího přes všechny těžkosti víru v Boha a lepší svět.  Postupují chronologicky v opačném směru: od smrti k narození. Jak je pro dramaturgii Sladovny typické, výstava umožňuje poznávat prožitkem, vlastní zkušeností, dává návštěvníkovi možnost, aby si sám vybral, co mu přijde zajímavé, a to následně prozkoumal.

 

“Rádi bychom, aby si lidé představili, že ten fousatý starý pán byl také jednou dítětem a že ty jeho myšlenky sepsané před více než 400 lety stále rezonují. Chceme, aby ho lidé poznali: ne na tom piedestalu, ale jako normálního člověka,” říká Adam Langer, ředitel Sladovny a jeden ze sedmi autorů. Dalšími jsou dramaturgyně a režisérka Dominika Špalková, výtvarník a pedagog Jan Svoboda, komeniolog Vladimír Urbánek, scénograf Tomáš Žižka, loutkář a pedagog Tomáš Machek, divadelník Roman Černík a všichni návštěvníci Laboratoře JAK.

 

“Šlo nám také o to, aby si lidé povídali – aby se dospělí bavili s dětmi a aby se děti ptaly dospělých, aby měli pocit, že něco zažili, něčeho se dotkli a něco si odnesli. Myslím, že je fajn hledat cesty, jak vytvořit něco pro dospělé i děti dohromady, poskytnout zážitek, který mohou sdílet,” dodává Dominika Špalková.

 

Neobyčejná výstava je koncipována jako cesta běžně nepřístupnými místy galerie, vede přes Laboratoř Komenského díla, studnu poznání až ke katarzi ve Vysokých trámech. Je určena dětem od 6 let, ale i dospělým. Více informací a vstupenky naleznete zde.

 

Upozorňujeme, že výstava není vhodná pro astmatiky a alergiky (prašné prostředí).

Novinky na Váš email