Vernisáž výstavy Jan A jaK dál proběhne v rámci festivalu Pískoviště

5/5/2022
Srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy Jan A jaK dál, která proběhne ve Sladovně v pátek 13. května od 17 hodin.
“Nejedná se o klasický formát vázaný na jeden konkrétní výstavní prostor. Návštěvníci zažijí cestu běžně nepřístupnými místy Sladovny, dostanou možnost poznat osobnost Komenského a porovnat jeho myšlenky se sebou samým,” prozrazuje ředitel Sladovny a jeden z tvůrců Adam Langer. Výstava nechává aktivně a prostřednictvím prožitku zaznít momenty ze života slavného myslitele. Návštěvníci se vydají na pouť v opačném směru: začnou u pomníku v Naardenu, tedy smrtí Komenského, a postupně poputují jeho životem až k narození. Cesta vrcholí v prostorách Vysokých trámů, kde budou moci nabyté znalosti, dojmy a pocity aktivně zpracovat. Jak A jaK dál nabídne prolínání různých formátů: od prohlídky hradu, přes workshopový program, imerzivní divadlo až po interaktivní výstavu.
 
Do procesu vzniku se zapojilo sedm lidí z různých oborů, kteří jsou celoživotně ovlivněni Komenským: dramaturgyně a režisérka Dominika Špalková, výtvarník a pedagog Jan Svoboda, komeniolog Vladimír Urbánek, divadelník Roman Černík, scénograf Tomáš Žižka, loutkář a pedagog Tomáš Machek a ředitel Sladovny Adam Langer. “Společně jsme se vydali na cestu vlastního poznání ve stopách Komenského a každý z nás otiskl do výstavy osobitou zprávu a zkušenost,” popisuje Tomáš Machek. Dále se na jejím vzniku podíleli také malí i velcí návštěvníci Laboratoře JAK, ve které se setkávají umělci s dětmi a každým, kdo má chuť zapojit se do společného tvoření.
 
Výstava je vhodná pro všechny od 6 do 430 let, upozorňujeme, že obsahuje větší než malé množství pšeničného zrna. Páteční vernisáž bude součástí oficiálního programu festivalu dětské radosti Pískoviště.

Novinky na Váš email