Svět mravenců, animace, dobrodružná cesta galerií a spousta dalších zážitků – to je léto ve Sladovně!

21/6/2022
Stejně jako většina kulturních institucí nejen v České republice, pomalu se z covidového útlumu probouzí i největší dětská galerie Sladovna v jihočeském Písku. Prvních pár měsíců roku bylo stále ještě ve znamení pandemických omezení, návštěvnost se začala zvyšovat v období jarních prázdnin, které v kombinaci s uvolněnými pravidly přinesly za první půlrok 19 tisíc platících návštěvníků.

„Máme velkou radost a velmi si vážíme toho, že na nás návštěvníci nezapomněli a stále vyhledávají naše živé výstavy plné zážitků i inspirace,“ říká ředitel instituce Adam Langer a dodává: „srdečně všechny zveme na letní prázdniny! Posílili jsme lektorský tým a upravili otevírací dobu tak, aby byli malí i velcí návštěvníci co nejspokojenější a mohli si naplno užít celých 2500 m2 výstavního prostoru nabitého zábavou a poznáním.“

Novinku představuje výstava Jan A jaK dál, zahájená v polovině května, která nabízí nevšední cestu běžně nepřístupnými prostory galerie, životem a myšlenkami Jana Amose Komenského. Děti i dospělí dostanou možnost poznat Amose jako malé dítě a porovnat jeho životní cestu se sebou samým. Jan A jaK dál zabaví všechny od 6 let, na své si přijdou menší děti, teenageři i dospělí.
Nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším prostorem je bezpochyby Mraveniště, ve kterém se mohou děti stát mravenci a vyřádit se v obrovském bludišti plném prolézaček, tunelů a skluzavek. Poznají zde také, kam patří mravenčí vajíčka nebo kde sídlí královna. Na nejmenší děti – od 0 do 6 let – čeká kouzelný barevný prostor Pilařiště. V profesionálně vybaveném Animáriu učaruje kouzlo animace každému, bez ohledu na věk či technické dovednosti. Tajemství ilustrovaných knih objeví všichni začínající i zkušení čtenáři v Hnízdě ilustrace a díky hravé výstavě Zachuchleno se ocitnete ve světě CHUCHLA, postavičky z oceněné počítačové hry.
Ani na dospělé se nezapomíná – ti si mohou užít trochu klasické kultury v rámci cyklu výstav Umění žije v Malé galerii Sladovny, kde momentálně vystavuje akademický malíř Jan Paul. Jeden z prostorů rovněž zdobí expozice věnovaná životu a dílu slavného ilustrátora a píseckého rodáka Radka Pilaře. Vstup do obou výstav je v případě zakoupení jakékoli jiné vstupenky zdarma. Výlet do Písku pak mohou rodiny završit posezením u řeky Otavy v kavárně Balzám, která se nachází přímo v budově galerie.
V období letních prázdniny má Sladovna otevřeno denně od 9 do 18 hodin. „Pro návštěvníky je komfortnější, když si zakoupí vstupenku předem na našich webových stránkách. Vyhnou se tak dlouhému čekání na recepci a možnému zklamání v případě naplněné kapacity. Snažíme se na letní prázdniny návštěvníkům co nejvíce usnadnit nutné úkony před vstupem do galerie, aby nic nerušilo jejich zážitky z výstav,“ upřesňuje provozní ředitel Petr Brůha.

Novinky na Váš email