Navzdory pandemii zrealizovala písecká Sladovna v loňském roce úspěšně několik projektů

16/2/2022

Také rok 2021 byl, jak všichni víme, silně zasažen vládními opatřeními, která se dotýkala bezmála všech aspektů našich životů – kulturu nevyjímaje. Dveře nejen kulturních institucí zůstaly v prvních měsících roku zavřené, následná opatření se také značně podepsala na návštěvnosti. Sladovna uvítala v roce 2021 přes 30 000 návštěvníků – číslo srovnatelné s prvním “covidovým” rokem 2020. Do písecké galerie zavítalo nejvíce návštěvníků v srpnu, konkrétně přes 10 000 lidí.

Tým Galerie hrou však nezahálel a pracoval na nových výstavách, snažil se přizpůsobit aktuální situaci a hledat kreativní cesty, jak být lidem bezpečně nablízku. Dařilo se tak například venkovní bojovce Šifra mistra Jana nebo iniciativě Radkovovoko, v rámci které zaplnily centrum města charakteristické oči postaviček ilustrátora Radka Pilaře.

S velice nízkým rozpočtem se v době protipandemických opatření podařilo dokončit koncept, zrealizovat a nainstalovat výstavu Voda mne napadá, která vznikla rezidenčním způsobem za přispění všech zaměstnanců Sladovny a více než padesáti externích spolupracovníků – umělců, uměleckých skupin a dalších pomocníků. Výstava je k vidění do poloviny dubna 2022.

„I přes pandemická omezení vnímám uplynulý rok jako úspěšný. Chtěl bych poděkovat celému týmu Sladovny i všem externím spolupracovníkům za ohromné nasazení a kreativitu – ať už při tvorbě a instalaci výstavy Voda mne napadá, tak i při hledání tvůrčích cest a způsobů, jak náš program stále vylepšovat,” hodnotí uplynulý rok ředitel Adam Langer.

V květnu 2021 se povedlo úspěšně dokončit dvouletý projekt přeshraniční spolupráce Rakousko – ČR s muzeem ZOOM Vídeň a otevřít unikátní Animárium, nabízející hned dvě animační studia pro velké i malé, ve kterých se naučí animovat skutečně každý.

Za zmínku rovněž stojí festival dětské radosti Pískoviště, který proběhl netradičně na konci srpna a nabídl bohatý venkovní program na březích řeky Otavy, plný divadel, koncertů, tvoření, workshopů, dobrodružství a mnoho dalšího. V srpnu také navštívil Písek i Sladovnu ministr kultury Lubomír Zaorálek, který ji označil za „unikátní příklad, který stojí za to vidět, způsob, jak mít kulturu, která rozvíjí schopnosti”.

Sladovna slavila úspěchy i na mezinárodním poli – v druhé polovině roku 2021 získala mezinárodní certifikát Home of 21st Century Education, který vydává asociace Hands on! sdružující dětská muzea a galerie. Prestižní certifikát označující sladovnu za „Domov pro učení ve 21. století” získaly z celé Evropy pouhé čtyři organizace.

„Děkuji také našim návštěvníkům a příznivcům, pro které to vše děláme a jejichž spokojenost je naší největší odměnou. Nemalý dík patří rovněž městu Písek, které činnost Sladovny podporuje a pomáhá nám i v nelehké době. Těšíme se na viděnou u nás ve Sladovně,” dodává Adam Langer.

Novinky na Váš email