Na programu Pískoviště spolupracují místní i umělci z různých koutů Evropy

11/5/2022

Letošní ročník festivalu dětské radosti nabídne návštěvníkům v sobotu 14. května pouť labyrintem světa a rájem smyslů (nebo nesmyslů?). Do tvůrčího procesu se zapojily i děti – každý z plakátů festivalu je originál dotvořený rukama dobrovolníků všech věkových kategorií. Program je k dispozici na stránkách www.piskoviste.info nebo například na recepci Sladovny. 

Část programu na pěti stanovištích, symbolizujících pět lidských smyslů, však vzniká živelně, deset dní před začátkem festivalu v rámci umělecké rezidence pořádané za podpory programu Evropské Unie I-Portunus. Několik umělců se v úzké spolupráci s týmem Sladovny, místními spolky i jednotlivci ponoří do tématu lidských smyslů a budou hledat cesty, jak je kreativním způsobem zpracovat na jednotlivá stanoviště.

„Vážíme si jedinečné možnosti hostit v Písku mezinárodní umělce, představit jim Sladovnu a způsob naší práce, rozšířit si obzory a společně vytvořit unikátní program přímo na míru specifickému prostoru města,“ říká iniciátor projektu Adam Langer, který je spolu se divadelníkem Tomášem Žižkou jedním z dramaturgů festivalu. “Vzájemná inspirace a spolupráce je v takovémto tvůrčím procesu nezbytná. Vnímám, že nás pandemie naučila ještě více si vážit si toho, že se můžeme navzájem potkávat a propojovat lidi z různých koutů světa s místními tvůrci,” dodává Tomáš Žižka.

Mezinárodní tým rezidentů tvoří operní pěvkyně a performerka z Nizozemska Laurien Schreuder, slovenský filmař, režisér, animátor Henrich Žucha, herec, projektový manažer a kurátor dětského muzea MUBA v Miláně Matthias Reuter a choreograf, pohybový umělec, filmový a divadelní režisér a umělecký lektor Matěj Matějka.

Mimo rezidenci se na programu dále podílí divadelnice a vizuální umělkyně Klára Jakubová, studentka DAMU, scénografka a režisérka Jana Nunčič, fotografka Svetlana Seleznyova nebo divadelníci Linda a Mathias Straub. Z místních institucí a spolků se pak zapojí například Knihovna Písek, dům U Slona, písečtí Skauti, Prácheňské muzeum, T-dance, sbor FUSION i spousta v Písku a okolí žijících umělců a tvůrců.

“Program na jednotlivých zastaveních začne už během sobotního dopoledne, pořádně se ale rozjede od 13 a potrvá až do 18 hodin, kdy se všichni poutníci vrátí průvodem zpět k domu U Slona, kde je čeká překvapení,” zve produkční festivalu Petra Mojžíšová a dodává: “stanoviště najdete u domu U Slona a na Fügnerově náměstí, u kavárny Balzám Café, ve sklepení Sladovny, na Městském ostrově a v okolí Parkán.”

 

                            

Novinky an Váš email