Letošní Pískoviště jako pouť labyrintem světa J. A. Komenského a rájem smyslů

4/4/2022

Festival dětské radosti proběhne po dvouleté pauze opět v klasickém jarním termínu, o víkendu 13–15. května. V roce 2020 musel být kvůli pandemickým opatřením zrušen, ročník 2021 byl přesunut na srpen. Letos nabídne pouť labyrintem smyslů (nebo nesmyslů?), volně inspirovanou mladým Jankem, kterému později říkali Jan Amos Komenský.

Hlavní myšlenkou letošního ročníku je porovnání současného labyrintu světa s Labyrintem světa Komenského. Na festivalu spolupracuje opět Tomáš Žižka, místní spolky, jednotlivci, jeho součástí bude také rezidenční pobyt pěti umělců z různých zemí, kteří budou deset dní před festivalem připravovat program v ulicích a kulisách města, vysvětluje Adam Langer, ředitel Sladovny a jeden z pořadatelů Pískoviště.

Páteční dopoledne bude patřit školám a školkám, na odpoledne jsou pak naplánované hned dvě vernisáže. Zahájení výstavy soch z písku, letos inspirovaných partnerskými městy Jičín, Veľký Krtíš, Bad Leonfelden, Deggendorf a Wetzlar, proběhne jako vždy na náplavce. Následovat bude vernisáž nové interaktivní výstavy Jan A jaK dál ve Sladovně.

Hlavní program je připravený na sobotu, kdy se návštěvníci stanou poutníky v labyrintu smyslů, které prozkoumají na pěti stanovištích. Dům U Slona bude patřit zraku, sklep Sladovny a jeho okolí ovládne čich, kavárnu Balzám Café pak sluch. Chuť potěšíte v prostorách Skautského domu a gotického příkopu, zatímco na Městském ostrově si vyzkoušíte hmat.

Návštěvníky čekají kreativní workshopy, divadelní představení, koncerty, ale i kurzy vaření, střelnice nebo animační dílna, popisuje produkční festivalu Petra Mojžíšová a dodává: těšit se můžete například na divadlo Víti Marčíka nebo kapelu Bombarďák.

Chybět nebude ani doprovodný program: geohra Městské knihovny Znáte Fráňu?, soutěž amatérských robotiků nebo prezentace audiovizuálních děl vzniklých před i během příprav Pískoviště. 

Podrobný program najdete od poloviny dubna na webu piskoviste.info nebo na Facebooku festivalu.

                            

Novinky na Váš email