Antickým programem ožijí v rámci Pískoviště nejen Palackého sady, knihovna a Sladovna

9/5/2023
Jihočeské Athény – tak zní téma letošního festivalu dětské radosti i 17. ročníku obřích soch z písku, které vznikají tradičně u řeky Otavy. O víkendu 12.–14. května se centrum promění v antické město plné kejklí, divadla, hudby a kreativních dílen.
Dramaturgii festivalu má od roku 2019 na starosti Sladovna, hlavním dramaturgem letošního ročníku i konceptu soch je pedagog, scénograf a realizátor site-specific projektů Tomáš Žižka.
Slavnostní otevření galerie obřích pískových soch proběhne v pátek od 14 hodin, následovat bude vernisáž interaktivní výstavy JÁ město ve Sladovně. Večer završí antický průvod k řece, kde roztančí malé i velké kapela Yellow Sisters.
V sobotu odpoledne vypukne program ve stylu pravého antického dramatu. Zelená linie břečťanu povede návštěvníky kolem centra města. Na nádvoří Sladovny najdete Athénskou školu, v Platónovu jeskyni se promění její sklep a Balzám Café, Ezopova jáma vás čeká v Gotickém příkopu (na Parkánech), Pythagorův nadhled můžete získat u děkanského kostela, Homér se zabydlí v Městské knihovně Písek, Orfeovou hudbou ožije dvorek u synagogy, Dionýsos ovládne ulici V Koutě, Empedoklés inspiruje program v Palackého sadech, Kynici i se sudem se usídlí v Domě U Slona.
Nejmenší děti ocení například loutkový příběh o žabákovi Valentýnovi v podání divadla Buchty a loutky nebo pouliční představení Letkyně souboru Holektiv. O trochu starší návštěvníky zaujme sprejerský workshop streetart se spolkem Pro City Art nebo loutkové představení Takk Takk inspirované Islandem. Doprovodný program proběhne například na Výstavišti či u Městské elektrárny, kam zavítá autorská inscenace Moetivi Karavan / Expedice k domovu.
“Program na jednotlivých stanovištích pak během rezidencí dotváří umělci z blízka i z daleka ve spolupráci s místními, vzniká živelně týden před festivalem, přímo v kulisách města” popisuje jeden z dramaturgů akce Adam Langer. Letos se na programu podílí například pohybová umělkyně Giorgia Bolognesi z Itálie, slovenská herečka, zpěvačka a tanečnice Monika Haasová nebo tým animátorů z vídeňského dětského muzea ZOOM, kteří spojí síly s Animáriem Sladovny.
“Moc nás těší, že se i letos zapojila řada píseckých institucí, spolků i jednotlivců. Knihovna například pořádá minifestival nakladatelů knih pro děti, členové Prácheňské scény a Divadla Pod Čarou společně vytvoří živý obraz, workshopy parkouru si připravil spolek Family of Move,” popisuje produkční Petra Mojžíšová.
Celý bohatý program najdete na webu piskoviste.info a Facebooku festivalu.

Novinky na Váš email