Dnes je OTEVŘENO od 09.00 do 17.00 hod.

+420 387 999 997

Sladovna otevírá kreativní #LABORATOŘ

Sladovna otevírá kreativní #LABORATOŘ

Prostor, kde se věci dělají jinak. Místo, kde se fantazii a kreativitě meze nekladou...

 

#LABORATOŘ

 

Co je # LABORATOŘ? Je to stálá platforma pro kreativitu. Co taková tajemná definice znamená? Je to stále otevřený prostor, kde si můžete stále hrát, kutit, tvořit a plnit si své sny. Bude tu několik různých stanovišť s aktivitami na určité výtvarné téma. Téma a zaměření stanovišť se bude vždy po několika měsících měnit. A co je kreativita? Kreativita je velice zajímavé slovo. Věci se totiž dají dělat buď „tak jako vždycky“- tedy běžně, a nebo také jinak - kreativně, jiným způsobem, nově... a nebo se dají objevovat také úplně nové světy, zapojit fantazii, mozkové závity či cit, intuici a přirozenost.

K čemu je to dobré? Sladovna používá podtitul Galerie hrou. Vytváří interaktivní expozice, v nichž je dovoleno si na exponáty sáhnout a vyzkoušet si, jak fungují. Sladovna vypráví příběhy či pořádá workshopy. Děti i dospělí si u nás hrají, ale zároveň se učí. A právě kombinace hry, rozvíjení tvořivosti a objevování nových způsobů je pro # LABORATOŘ klíčová.

Že to zní abstraktně a prázdně? Dobrá, zkusíme to jinak. Většina z nás sní o zajímavém a samozřejmě také dobře ohodnoceném zaměstnání. Současnost je ve znamení moderních technologií a mezi nejznámější patří společnosti jako jsou Google, Apple, Microsoft, Facebook či Tesla. A víte proč? Protože se nespoléhají na zavedené postupy, hrají si, učí se, vymýšlí - jsou kreativní. Přesně tak. Právě takové světové giganty jsou výsledkem kreativity. A neplatí to pouze ve světě počítačů a IT. Také dobří architekti, designeři, grafici nebo fotografové vyčnívají díky své kreativitě.

Srovnávat píseckou Sladovnu s Googlem je troufalé? Možná. Jenže každý ještě před nástupem do onoho vysněného zaměstnání prožije několik krásných let jako bezstarostné dítě, které má určité předpoklady, nějaký talent a schopnosti. Každý může být Mark Zuckerberg, Elon Musk, Bill Gates či Steve Jobs. Jen nesmí nechat svůj talent zakrnět.

Kruh se uzavírá. Už to není tak abstraktní. Neurčité poučky a definice kreativity, interaktivity a školy hrou začínají dávat smysl. # LABORATOŘ je místem, kde si děti vyzkoušejí věci, které nejsou běžné. Mohou být zdánlivě jednoduché, ale přemýšlení nad souvislostmi a vymýšlení proč a jak, zaměstná jejich kreativitu na plný úvazek. A proč by právě děti poznávající svou kreativitu ve Sladovně nemohly své zkušenosti později využít při studiu nebo při vysněné práci. Kreativita je jednou z klíčových složek vzdělávání 21. století a "vyučuje se" ve Sladovně, v # LABORATOŘi.

Autor: Petr Brůha

zpět na články

Články v blogu