Dnes je OTEVŘENO od 09.00 do 17.00 hod.

+420 387 999 997

Workshop: Balení vánočních dárků

Workshop: Balení vánočních dárků

Vyrobte si vlastní vánoční balicí papír a okouzlete své blízké krásně zabalenými dárky.

Krásný dárek, kterým chcete potěšit, potřebuje také krásně zabalit. Samozřejmě můžete jít do obchodu a papír si koupit - papíry nejsou drahé a výběr je obrovský. Pokud máte pocit, že balicí papír je na Vánocích ta nejméně důležitá věc, jejímž jediným posláním je být nemilosrdně roztrhán nedočkavými dětmi, můžete v tuto chvíli přestat číst. Další řádky jsou totiž určeny opravdovým labužníkům, kteří jsou pro vytvoření „dokonalé vánoční atmosféry“ ochotni obětovat několik hodin svého volného času. Na druhou stranu je čas, který věnujete přípravě Vánoc, čas, který věnujete svým blízkým, pro které chcete vytvořit něco skutečně mimořádného - zážitek a atmosféru.

Vlastnoručně vyrobený papír může toto snažení podtrhnout. Říkáte jím totiž, zabalení tohoto dárku jsem věnoval péči a svůj čas, ale dělal jsem to pro tebe, protože jsi pro mne důležitý člověk. Podstata vánoc je hlubší a nemá nic společného s penězi. Často i velmi levná věc může být nositelem velkého sdělení a na to abychom neměli zapomínat.

Následující řádky by Vám měli poskytnout inspiraci a návod jak pří výrobě a balení dárků můžete postupovat.

1. krok: Výroba razítka. První razítko vytvoříme technikou linorytu. Jako dekorativní vzor jsme vybrali motiv kapříka. Nejprve jsme vytvořily návrh vzoru na papír, který jsme následně přes pauzovací papír přenesli na odmaštěné lino. Motiv přenesený na lino je dobré obtáhnout lihovým fixem, abyste si kresbu v průběhu práce rukou nestíraly. Dále je vše jen otázka cviku a základní zručnosti. Rydly na linoryt, která jsou běžně k dostání ve výtvarných potřebách, začnete odrývat vše co má při tisku zůstat bílé. Jinými slovy linie a plochy vyznačené fixem zůstanou a vše ostatní je zapotřebí odrýt.

2. krok: Po odrytí lina si udělejte zkušební otisk. Pokud se vám nějaká část nezamlouvá, můžete ji ještě opravit.

3. krok: Lino jsme vyřízli, disperzním lepidlem nalepili na dřevěnou desku a na chvíli zatížili. Deska nám pomůže při tisku vyvinout stejný tlak po celé ploše grafiky, ale jde to samozřejmě i bez ní.

4. krok: Nyní můžeme začít vytvářet samotné balicí papíry. Budeme potřebovat vodou ředitelné barvy na linoryt, tiskařský váleček (k dostání ve výtvarných potřebách) a nějakou nesavou podložku na rozválení barvy a samozřejmě balicí papír. My jsme použili “obyčejný“ recyklovaný balicí papír, jehož puristickou estetiku jsme chtěli využít. Důležité je použít papír nízké gramáže, aby bylo možné ho následně použít k balení dárků.

5. krok: Válečkem barvu na podložce rozválíme a postupně ji válečkem naneseme na razítko. To pak přiložíme na papír a vší silou na něj zatlačíme. My jsme si pomohli ještě dřevěnou kostkou. Důležité je vyvinout tlak po celé ploše razítka. Po otisknutí razítko opět naválíme barvou a celý proces se opakuje.

6. krok: Takto si můžete připravit libovolný počet papírů. Můžete si hrát s barvou podkladového papíru či můžete měnit barvy, kterými razítko tisknete atd.

7. krok: Pokud nechcete vytvářet razítko technikou linorytu nebo si myslíte, že by to děti nemusely zvládnout, můžete si vyrobit jednoduché, ale efektivní razítko z provázku. Stačí jej jednoduše libovolně omotat například okolo dřívka. Technika tisku je stejná jako v předchozím případě s tím, že pokud chcete ušetřit, můžete použít obyčejné vodové nebo temperové barvy a na razítko je nanášet štětcem.

Pro inspiraci: Následující obrázky můžete použít jako inspiraci pro samotné balení dárků.

zpět na články

Články v blogu