Dnes je OTEVŘENO od 09.00 do 17.00 hod.

+420 387 999 997

Rok 2017 bude pro píseckou Sladovnu přelomový

Rok 2017 bude pro píseckou Sladovnu přelomový

Jaký bude rok 2017 v písecké Sladovně? Co se připravuje a na co se můžete těšit?

Píseckou Sladovnu čeká klíčový rok existence. Po deseti letech se aktualizuje stálá expozice ilustrace, otevře se výstava Mraveniště a Děti Lví srdce, která je inspirovaná knihou Astrid Lindgrenové. Sladovna stále směřuje k větší stabilizaci. Důležité budou také plány s dosud volnými prostory.

 

Podle ředitelky písecké galerie Sladovna Terezy Dobiášové čeká Sladovnu příští rok klíčové období jejího dalšího fungování. Především kvůli obnovení svého základního poslání, kterým bude Centrum ilustrace. To se dočká nové expoziční podoby pod vedením holandské kurátorky Sandry Goos specializované na otevírání dětských knih dětem, nově vznikajícímu stálému tvůrčímu ateliéru a Mraveništi. Mraveniště bylo nejnavštěvovanějším projektem v dějinách Sladovny, teď se vrací, ale v jiném technologickém zpracování, které vydrží dětskou hru déle než pár měsíců.

„Autorský tým nového Mraveniště našel nový technologický způsob, jak ho vyrobit z materiálu, který bude dlouhodobě udržitelný,“ uvedla Tereza Dobiášová. Cena výstavy bude 1,9 milionu korun. Původní Mraveniště, které bylo nejúspěšnější výstavou v dějinách písecké Sladovny, stálo 300.000 korun, ale bylo celá vytvořené z papírových krabic. Výstava se tak po pár týdnech znehodnotila a velice špatně se udržovala.

„Navazujeme na to, co naši návštěvníci prokazatelně hodnotili jako nejpotřebnější – inspirativní prostor pro svobodnou hru, která umožňuje fyzické vyžití a nabízí prostor pro vlastní dětskou představivost. Hledala jsem cestu pořízení za minimum možného, ale zároveň chceme udržet nejvyšší možnou kvalitu materiálu, kvalitní tvůrčí, ale i řemeslnou práci. Pracovat budeme tedy zejména se dřevem. Expozici vytváří široký tým umělců a uměleckých řemeslníků,“ prozradila ředitelka. Pokud rada města rozhodne na začátku ledna o přesunu expozice Po stopách ilustrace, mohlo by být Mraveniště hotové již na jaře roku 2017.

Rok 2016 byl podle slov Terezy Dobiášové, která Sladovnu vede čtvrtým rokem, složitý. Rok, na který musí navazovat změny. Po třech letech, během kterých téměř raketově narostlo množství zdejších návštěvníků, jejich počet začal stagnovat. Důvodem je podle Dobiášové skutečnost, že prostor i tým Sladovny poznal hranice svých možností. Letos začala Sladovna po rekonstrukci využívat prostřední část budovy, s tím hned začaly souviset potíže s využitím zdejšího prostoru, který bývalá budova píseckého pivovaru nabízí. „Problém je hlavně se spodními patry. Pro tento účel je zkrátka budova příliš veliká. Přerostlo to míru toho, co je galerie tohoto typu v tomto konkrétním místě a čase schopná využít, co je tým 20 lidí schopný smysluplně, naplnit, unést a udržet v provozu,“ uvedla Dobiášová. V posledních šesti letech návštěvnost Sladovny stoupala, pro srovnání v roce 2010 ji navštívilo 8810 lidí, v roce 2015 to bylo 48.214 návštěvníků. Letos to bude okolo 40.000 lidí, návštěvnost tak dosahuje úrovně mezi roky 2014 až 2015.

Od léta proto začala Dobiášová se zřizovatelem, kterým je město Písek, jednat o zásadní programové změně i změně ve využívání budovy. „Z toho vychází návrh nových expozic a dalšího fungování. Hlavní smysl změn je, aby organizace byla dlouhodobě stabilizovaná a udržitelná. Také chceme, aby se kvalitněji věnovala knižní ilustraci a práci s dětmi více, než neustálému vrhání nových expozic a lámání starých rekordů, “ dodala s tím, že má v plánu zvolnit nasazené tempo a vrátit se k původním ideálům, se kterými do Sladovny přišla.

„Nedávno jsem našla rozhovor, který vyšel po mém jmenování, uvědomila jsem si, že jsem vlastně během těch čtyř věnovala výrazně méně své energie tomu, proč jsem sem přišla a čemu bych si opravdu přála se věnovat, a tím je dětská kniha, ilustrace, zprostředkování světa umění a kultury dětem. Hodně času mi zabralo dešifrování městské politické i úřední scény řada úředních a politických bojů, jejichž důvodu jsem často nerozuměla. To bych chtěla změnit. Důležité je to, co Sladovna může pro Písek udělat, a jaké to má zákonitosti,“ dodala.

Sladovna v tomto roce připravila několik interaktivních expozic, z nichž nejvíce navštívené bylo Tiskařiště, oblíbení byli ale i Dobrodruzi, Loutková akademie, Malá planeta nebo výstava s názvem Snivci. „Poprvé tu byly tři velké výstavy zároveň, byla zde k dispozici kavárna a poprvé také cizí subjekt – Svíčkárna Rodas. K tomu je zde Pilařiště. Poprvé jsme nakročili k nabídce multiplexu, místu kde může rodina strávit celý den a bude se zde po celou dobu bavit, aniž by odcházela,“ uvedla Dobiášová.

Přelomová byla letošní výstava Dobrodruzi, způsob jak byla výstava koncipovaná, chce ředitelka použít i při vytváření plánů dalších výstav. „Lektoři poprvé fungovali v podstatě v hereckých rolích,“ dodala. Na základě tohoto stylu práce by měla být v příštím roce koncipována výstava, která je inspirována knihou Astrid Lindgrenové s názvem Bratři Lví srdce a spolupracuje na ni i s významným italským divadlem zaměřeným na práci s novými médii a interakci s dětmi, TPO. Významným uznáním práce Sladovny je i to, že bude v roce 2017 hostit mezinárodní profesní konferenci muzejních a galerijních profesionálů pracujících s dětmi, asociace Hands On! International a holandský partner Ars Longa.

 

Autor: Pavel Pechoušek

zpět na články

Články v blogu