Dnes je ZAVŘENO

+420 387 999 997

Novým ředitelem písecké Sladovny bude Adam Langer

Novým ředitelem písecké Sladovny bude Adam Langer

Správní rada Sladovny zvolila ve středu 8. listopadu 2017 nástupce odstupující ředitelky Terezy Dobiášové.

Po pěti úspěšných letech v čele nejrychleji se rozvíjející dětské galerie, která byla v roce 2007 otevřena v jihočeském Písku, se její dosavadní ředitelka Tereza Dobiášová rozhodla ze svého postu odstoupit. Správní rada organizace na uvolněnou pozici vypsala výběrové řízení a ve středu 8. listopadu zvolila nového ředitele. Od 1. ledna 2018 jím bude čtyřiatřicetiletý Ing. Adam Langer, který již dva roky ve Sladovně působí jako vedoucí provozu.

"Správní rada Sladovny Písek o.p.s. dne 8. 11. 2017 přijala usnesení, ve kterém jmenovala novým ředitelem Sladovny p. Adama Langera, s účinností od 1. 1. 2018," potvrdil volbu předseda správní rady organizace Radek Boček a dodal: "Za správní radu velice děkuji dosavadní ředitelce Sladovny za odvedenou práci. Z pohledu členů správní rady šlo o skvělou spolupráci, která přinesla Sladovně výborné výsledky zejména v oblasti řádového nárůstu návštěvnosti. Za všechny členy správní rady ji přeji další podobné úspěchy i v jejích dalších projektech."

Galerie hrou se pod vedením Terezy Dobiášové vydala strmě vzhůru. Sladovna dosahovala skokového nárůstu návštěvnosti, došlo k naplnění koncepce, personální stabilizaci a především k získání respektu nejen v České republice, ale též mezi evropskými institucemi, s nimiž písecká galerie stále častěji spolupracuje.

Rok 2017 byl pro Sladovnu v mnoha směrech zásadní a přelomový. Oblíbený turistický cíl rodin s dětmi oslavil desáté výročí svého otevření, které podtrhlo nejúspěšnější léto v historii. Budovu galerie prošlo během července a srpna téměř 24 tisíc návštěvníků, což v konečném součtu znamenalo dvojnásobně překonaný dosavadní letní rekord z roku 2015. Do Sladovny se nastálo vrátilo oblíbené Mraveniště Vladimíra Větrovského, mezi návštěvnicky vyhledávané expozice se zařadil autorský projekt Laboratoř a do výstavních sálů se znovu v obměněné podobě vrátila stálá výstava na téma dětské knižní ilustrace, které je pro píseckou galerii zásadní.

Závěr z vlastní vůle ukončeného funkčního období byl pro Terezu Dobiášovou ve znamení dvou významných událostí. Po čtyřech letech příprav uvedla ve Sladovně unikátní divadelní představení Děti Lví srdce, v němž kromě dvojice lektorů hrají hlavní roli dětští diváci. Tato u nás dosud neprobádaná směs divadla, příběhu, zapojení diváků a moderních technologií v podobě promítaných animací a pohybových čidel byla jedním z hlavních lákadel 11. mezinárodní konference asociace Hands On, která sdružuje světové muzejní a galerijní instituce pracující s dětmi. V oblastech zahrnující přípravu na život v rychle se měnící digitální době, analytické uvažování, komplexní řešení problémů, týmovou práci či kreativitu, patří dnes Sladovna k organizacím, které udávají směr a nabízejí příklad.. Hlavním tématem pro Českou republiku významné události, byla budoucnost v rukách dětí – neformální vzdělávání jako nástroj sociální změny.

Právě Tereza Dobiášová stála v čele týmu, který říjnovou konferenci ve třech městech České republiky uspořádal. Plzeň, Písek a Prahu navštívilo tři sta významných pracovníků muzeí a galerií z celého světa, aby si vyměnili zkušenosti, ale také načerpali inspiraci.

U zrodu všech zásadních ve Sladovně vznikajících projektů v posledních dvou letech stál i nově zvolený ředitel Adam Langer, který se bude na realizovaný koncept galerie hrou snažit navázat a instituci posouvat k dalšímu rozvoji. „Mým hlavním cílem je pokračování v nastavené koncepci Galerie hrou a její další rozvíjení a hledání jejich dalších směrů tak, aby si návštěvníci odnášeli nové poznání, impulzy a podněty, ke kterým dojdou prostřednictvím hry a prožitku,“ nastínil Adam Langer. Využívat k tomu bude ekonomické vzdělání, předchozí manažerské zkušenosti z oblasti cestovního ruchu, či množství zkušeností v mezinárodních evropských divadelních a sociálně-kulturních projektech.

„Adam Langer patřil v posledních dvou letech k mým nejbližším spolupracovníkům. Jsem si jistá, že rozumí a ctí význam myšlenku vzdělávání a rozvoje dětí hrou a uměním. Vím, že je odhodlaný vložit všechny své zkušenosti a síly do toho, aby odvedl na tomto poli dobrou práci. Přechod z jeho stávající role na pozici, kterou do teď zastávám já, je pro něj velká výzva, která s sebou nese hodně rizik, kterých jsem si vědomá. Volba správní rady pro něj nebyla ani automatická, ani snadná a Adam si bude muset svou novou roli obhájit. Ale přesto jsem přesvědčena, že je to nejlepší možná volba pro zachování kontinuity práce ve Sladovně a že je to šance pro člověka, který si ji zaslouží,“ říká Tereza Dobiášová.

zpět na články

Články v blogu