Dnes je OTEVŘENO od 09.00 do 17.00 hod.

+420 387 999 997

Od 6. srpna u nás nenajdete jednorázové plastové kelímky

Odbouráním jednorázových plastů chceme alespoň trochu odlehčit životnímu prostředí

Písecká Sladovna je největší dětskou galerií v Čechách, její návštěvnost přesáhla v roce 2017 hranici 50 tisíc návštěvníků. V rámci zajišťování jejich komfortu jsou na chodbách rozlehlé budovy instalovány barely s pitnou vodou, které dětem i dospělým nabízejí možnost osvěžit se při pobytu ve výstavách, jež se mnohdy může protáhnout na několik hodin či celý den.

Ruku v ruce s touto službou, kterou Sladovna poskytuje zdarma, jde však i nezanedbatelná spotřeba jednorázových plastových kelímků, jež byly návštěvníkům také k dispozici. Stoupající obliba galerie zapříčiňuje vyšší spotřebu plastů na jedno použití, což se vedení galerie rozhodlo změnit.

„Když jsme se ohlédli za loňským rokem, zjistili jsme, že jsme životní prostředí zbytečně zatížili téměř 40 tisíci plastovými kelímky. V takové praxi už nechceme pokračovat, proto jsme se shodli, že jednorázové plasty vymýtíme a nabídneme návštěvníkům Sladovny alternativu," vysvětluje ředitel galerie Adam Langer.

Od pondělí 6. srpna tak lidé ve Sladovně dál najdou vyhlášené výstavy i barely s pitnou vodou, ale kelímky budou hledat marně.
„Naši návštěvníci mají nyní dvě možnosti, jak barely s vodou využít. Na recepci galerie je k zakoupení trvanlivý kelímek s motivem výstavy Cesta do Mytologie, který bude zároveň sloužit jako pěkný suvenýr. Je odolný a bude možné ho v rodině používat "do nekonečna". Hlavně děti ho budou mít jistě v oblibě. Nebo si lidé k nám do Sladovny mohou přinést kelímek vlastní," říká Adam Langer.

Účelem tohoto kroku je především úleva přírodě a životnímu prostředí, které nadměrná a mnohdy zbytečná spotřeba jednorázových plastů zatěžuje. Sladovna se řadí k institucím, jimž tento problém není lhostejný.

zpět na aktuality